Chairman: Prof. Marian Stachowicz

sciencediscussionAI and Robotics

Oct 20, 2013 (3 years and 9 months ago)

156 views

1


COGNITIVE SYSTEMS, INTERACTION, NEURAL SYSTEMS,
ROBOTICS

Time:

6 June 14
-
00
-

16
-
00 Room 1/419a
,


Chairman: Prof. Marian Stachowicz

1.

Test Set Generation Method for Debugging of Neural Network
-
based Expert Systems.

Alexey Kuzmin, Olga Dolini
na
.

2.

Method of Rules Extraction for Expert Systems Based on Perceptron.

Olga Dolinina, Alexander Shvarts
.

3.

Development of Expert System PharmExS for Purchasing of First Aid Medicine against Colds.

Dmitry Sokolov, Olga Dolinina
.

4.

Mathematical Simulation of

Motion of the Semiautomatic Prosthetic System.

Aleksey Kulik, Victor Glazkov
.

5.

Representing DFA Transition Function Through the Set of Polynomials.

Mariya Fatyanova
.

6.

Time Series Processing Using Fuzzy Tendency and Soft Computing Methods.

Nadezhda Yarushk
ina, T.V. Afanaseva,
A.A. Romanov
, I.G. Perfilieva.

7.

Selection of Optimal Conditional Tests with Minimal Cost, by Calculating Features’ Ratings.

Andrew Mitrofanov
.

8.

New Modules in the Multimedia Learning and Learning Content Management System VitaLMS
TST
U.

Igor Radchenko, Vladimir Podolskiy
, Vladimir Krasilnikov, Alexandr Savelyev,
Igor Rudenko
.

MECHATRONICS

Time:

6 June 14
-
00
-

16
-
00 Room 1/425
,

Chairman: Prof.

Lubomir Dimitrov

1.

Mechatronics in the Education: the Experience of the Technical Universi
ty of Sofia in the Context of the
Challenges of the Modern Development in Education and Industry.

Lubomir Dimitrov
, Todor Neshkov.

2.

The improvement of plant design for plate stocks plasma cutting of model "Kharkov
-
P".

V.L. Dobroskok,Ya.N. Garashchenko
,
M.A. Kaliberda .

3.

Use CAD/CAM systems by designing an orthopedic corset of lumbar spine with shaped
paraboloidal springs.

Ya.N. Garashchenko
, A.A. Levshin, D.S. Negreba.

4.

Mechatronic system of an electric vehicle electric drive.

Nikolay Anishchenko, Ale
ksey Semikov
.

5.

Development of Educational Environment to Control Lifecycle Management of Mobile Robots.

Dmitriy Petrov, Alexander Bolshakov
.

6.

Diagnostic Complex for Mechatronic Systems.

Dmitriy Petrov, Vladimir Boyko, Vadim Panov
.


INFORMATION SYSTEMS

IN MANUFACTURING AND RESEARCH

Time:

6 June 14
-
00
-

17
-
00 Room 1/319

Chairman: Prof.

Nikolay Anishenko

1.

Predictive Production Scheduling for Sustainable and More Ecological Manufacturing.

Wim De Bruyn, Bert Van Vreckem,
Anita Bernard
, Laurence Turcks
in,
Geert Baekelandt

,
Dmitriy Borodin.

2.

ANN
-
based Microwave Imaging Techniques in Closed Systems.

Alexander Brovko
.

3.

Application of Neural Network Technique for Reconstruction of the Parameters of Dielectric
Discontinuities in the Material.

Ruslan Pakha
rev, Alexander Brovko
.

4.

Mathematical Model of an Error of Lathing Flexible Axis.

2


Artem Nabilkin, Tatyana Perelygina
.

5.

Research of Functional Redundant Discrete Systems by GAP
-
Package “GroupAutomata”.

Tatiana Shulga
.

6.

Automatic Control System of Turning P
rocess.

Stanislav Kravchenko, Artem Nabilkin, Sergey Murin, Vladimir Birukov
.

7.

The Program of Designing Slow
-
Wave Structure with the Inhomogeneous by Azimuth Shield.

Yulia Belyaeva
.

8.

The Concept of the Automatic Decision of Tasks of the Theory of Contro
l in System GAMMA


3.

Michail Stepanov
.



16
-
00
Coffee break


9.

The Software Package of Problem Solving of the Analysis of Control Systems in System the
GAMMA


3.

Timofew Bragin
, A.G. Alexandrov, L.S. Michailova, Andrew Stepanov, Michail Stepanov.

10.


Inf
ormation System Analysis of Quality of Glass.

Ilya Ephimov, Dmitry Petrov
.

11.

The Main Approaches to Development of a Web
-
Based Software Solution for the Purposes of
Remote Monitoring and Administration of Software Applications.

Vladimir Podolskiy, Anton

Babichev
, Natalia Inkova.

SOCIAL IMPACT OF INFORMATION TECHNOLOGIES

Time:

7 June 11
-
15
-

13
-
00 Room 1/4
25

Chairman: Prof.

Natalia Lovtsova

1.

Information technology for mass communication.

Varvara Danshina
.

2.

Efficacy of ICT4D Projects using Human Agency

and Enterprise Computational Modelling.

Bennett Alexander
.

3.

Information Dialogue as the Formation Factor Socially
-
competent Thinking of a Student.

Elena Fedina, Olga Mikhailova
.

4.

Constructing Ethnic and Inter
-
ethnic Communication through Virtual Social
Networks.

Nikita

Hazanov
.

INFORMATION SYSTEMS IN MANUFACTURING AND RESEARCH

Time:

7 June 11
-
15
-

13
-
00 Room 1/319

Chairman: Prof.

Leonid Bobrov

1.

Analysis of Research Possibility of Leeches Life Activity Characteristics in Artificial Conditions
Based o
n Dynamics of Chemical Indicators of Water.

Anastasia Akimova, T.V. Sivakova, Y.A. Smirnova, V.P. Birukov
.

2.

Innovative Principle of Designing of Intellectual Buildings and Constructions on the Example of
Building and Exploitation Tanks for Storage of Hy
drocarbons.

Anatoliy Zemlynskiy
.

3.


Perspectives of Development of Engineering Education in Russia and Abroad.

Anatoliy Zemlynskiy
.

4.

Geoinformational System of Managing Agricultural Machinery.

Evgenii Shein, Sergey Cherkasov, Dmitry Petrov
.

5.

Mathematica
l Model of Interactive Networks and Their Applications in Digital Broadcasting.

Vadim Kiselev, Alexey L'vov, Michael Svetlov, Roman Geranin, Alexey Rudenko
.

6.


Vision System for Mobile Applications.

Alexander Trekov
.

7.


Hardware and Software Used for Ecol
ogical Monitoring of Water Bodies.

Nikita Uglanov, Sergei Bobyrev
.


3


MECHATRONICS

Time: 7 June 14
-
00
-

16
-
30 Room 1/425

Chairman:

Prof.

Valery Kirilovich

1.

14
-
00 Automated Monitoring System for Mobile Robots.

Aleksandr Doroshenko, Dmitriy Petrov
.

2.

14
-
20 Use of Multimedia Technology in the Educational Process.

Olga Toropova
.

3.

14
-
40 Center for Teaching the Development of Automated Control Systems.

Denis Alexeev, Nikolay Embulaev, Dmitriy Petrov
.

4.

15
-
00 Automatic Test Cases Generation Method for Embedded

Systems Software.

Sergey Kondratiev
,
Oleg Lagunkov.

5.

15
-
20 Information Control System for Servicing Equipment Industry.

Dmitriy Petrov, Vitaly Chernoguzov, Vladimir Ivaschenko
.

6.


15
-
40 The Automated System for the Cultivation of Axolotls.

Ruslan Bykov
, Grigorii Zernov, Evgenii Korobko, Dmitriy Petrov, Sergeev Fedor
.

ICT FOR MOBILITY, ENVIRONMENTAL SUSTAINABILITY, ENERGY
EFFICIENCY, BIO
-
MEDICINE

Time:

7 June 14
-
00
-

16
-
30 Room 1/427

Chairman:

Prof.

Alexander Bolshakov

1.

Mathematical Fuzzy
-
Set
-
Base
d Models of Turbines` Technical State Identification.

Gennady Krokhin,

Yustina Kasnauskayte,
Ivan Meshcheryakov
.

2.

Development of a Software System of Computer Sign Language Translation for Deaf.

Mikhail Grif, Olga Korolkova,
Yevgeny Tsoy

.

3.

Informatio
n and Communication Technology in Human Resource Support Energy Audits and
Energy Efficiency of Industrial Enter
-
prises.

Alexandra Lenkova, Igor Dolotovskij, Evgeniy Larin, Nadejda Dolotovskaya

.

4.

Information System for Reliability Optimization Problem
s Power Systems.

Mariy Ankudinova, Eugeny Larin, Lidiy Sandalova
.

5.

Back Muscle Fatigue Detection with Wavelet and Short
-
time Fourier Transform Analysis.

Alexey L'vov, Michael Svetlov, Alexey Zolotavin, Nikita Garnaev
.

6.

Theoretical and Experimental St
udy of Interglobular Exchange
-
resonance Energy Transfer.

Andrey Melnikov
.

7.

Efficiency of Ant Algorithms in Hydrology Problems.

Sergey Ivzhenko, Sergey Bobyrev
.

8.

New Features in the Complex Evaluation of Organ of Vision for Primari Open
-
Angle Glaucoma.

Nade
gda Lopatinskaya, Tatyana Kamenskih, Dmitriy Usanov, Anatoliy Skripal, Anatoliy
Vagarin, Andrey Sagaidachnyi
.

9.

Investigations of Human Eye Lens by Immunohystological and Immunocytochemical Methods in
Patients with Senile and Diabetic Cataract.

Antonina
Tishkova, Vladimir Galanzha, Tatyana Kamenskih
.

INFORMATION SYSTEMS IN MANUFACTURING AND RESEARCH

Time:

7 June 14
-
00
-

16
-
30 Room 1/319

Chairman: Prof.

Alexander Zimin

1.

Mathematical Modeling of Polyacrylonitrile Fiber Thermostabilisation Kinetics Acc
ording to
Mecanical Characteristics.

Anastasia Murina, Anastasia Akimova, Sergey V. Murin, V.P. Biryukov
,
Lydia Panova
.

2.


The structure of the interactive computer training complex for training maintenance personnel of
the energy companies.

Natalya Vishtak
.

3.


Using of the System Dynamic in The Process of Simulation of The Division of The University.

Irina Shtyrova
.

4


4.


Organization of the Staff Development in the Area of Computer Technologies.

Elena Vargina
.

5.


Computer Modeling of the Water Body Monitoring.

E
lena Tikhomirova, Sergei Bobyrev, Nikita Uglanov
.

6.

Using Contemporary Information Technologies in Environmental Monitoring.

Andrei Podolsky, Elena Tikhomirova, Sergei Bobyrev, Andrei Belyachenko, Olga
Abrosimova, Zoya Zabrodina
.

7.


Studying Tree Conditi
on in Suburban Forest Plant Communities of the Saratov Region using GIS
-
Technologies.

Andrey Belyachenko, Maria Raiko
.

8.


Crane Machinery Using the Methods of Multi
-
criteria Optimization.

Natalia Chernova
.

9.


The Usage of GSM
-
networks in the Monitoring and
Control Systems of Technical Object.

Viktor Pyl'skiy, Dmitriy Galkin
.

10.

Software Implementation of the Demonstration Module of the Interactive Computer Training
Complex.

Olga

Vishtak
,
Dmitry

Frolov
.

11.

Development of algorithms and software for evaluation
of anticorrosive protection for underground
pipelines
.


Olga

Bryuzgina

INFORMATION SYSTEMS IN MANUFACTURING AND RESEARCH

Time:

8 June 10
-
30
-

1
3
-
00

Room 1/319

Chairman:
Dr. Radim Farana; Dr. Leonid Kartashov

1.

Use of Information Technologies in the Model
ing of Songbird Population Dynamics for Assessing
the Ecological Quality of Natural Landscapes.

Andrei Podolsky
.

2.

Management Information System of Production Processes in Agriculture.

Sergey Cherkasov

.

3.

Automated Control System for Hydroponic Complex.

G
rigorii Zernov, Evgenii Korobko, Sergei Cherkasov
.

4.

Automated System for Growing Leeches.

Evgenii Korobko
.

5.

Data Mining Software in Manufacture.

Alena Vlasenko
.


11
-
45
Coffee break


6.

Spatial Representation of Energy States of the Atom by Means of Comp
uter Technology.
Yuri
Teryoshin
.

7.

Using the Analysis of the Fluctuating Asymmetry in Leaves to Determine an Environmental Stress
Caused by Smart
-
phones.

Aleksei Abrosimov, Olga Abrosimova, Zoya Zabrodina

.

8.

Prediction Properties of Artificial Neural Netw
ork with Radial Basis Functions.

Arseny Naymushin, Alexander Brovko
.

9.


Information
-
Analytical Control System of Sheet Glass Production.

Oleg Kraynov, Dmitry Petrov
.




5



INTEGRATION OF BASIC SCIENCES AND ICT

Time: 8 June 10
-
30
-

1
3
-
00

Room 1/419a

Chai
rman: Prof
.
Alexey L'vov

1.

Analytical solution equations of motion of charges in cross fields in the regime of large amplitudes.

Alexander Rozov, Vil Baiburin
.

2.

Diagnosis in Automata
-
based Programming.

Ilya Kozyrev
.

3.

Definitions of the Equivalent Supportin
g Functions and Selection of a Differential from the
Supporting Function.

Vladislav Neverov
.

4.

Development of Luminescent Method for Determination of Ecotoxicants Carried out in Laboratory
of Spectral Analysis of SSTU.

Olga Djachuk, Andrew Melnikov, Cathe
rine Naumova, Gennady Melnikov
.

5.

Social Network Visualization with “Force
-
directed” Dynamic Graph Drawing Approach.

Veronika Tarasova
.


BEST PRACTICES IN STUDYING OF FOREIGN LANGUAGES,
CULTURES AND BUSINESS PRACTICES IN ICT EDUCATION

Time:

8 June 12
-
00
-

13
-
00 Room 1/427

Chairman:
Dr
.

Varvara Danshina

1.

E
-
learning in Teaching Language and Intercultural Communication.

Nina Beksaeva
.

2.

Innovative Language Curricula at Tambov State Technical University.

Irina Shelenkova, Elena Mishchenko
.

3.

Teaching Foreign L
anguages Using an E
-
Course.


Svetlana Kosareva
.

4.

Learning and Teaching Languages Using ICT
.

Olga

Bochkova
.

INNOVATIONS FOR INFORMATION & COMMUNICATION TECHNOLOGIES
IN EDUCATION


Time: 8 June 14
-
00
-

18
-
00 Room 1/425

Chairman: Prof.

Marina Brovkova

1.

"Video

Editor" Module for the Multimedia Learning Management System VitaLMS TSTU.

Alexander Savelev,
Vladimir Podolskiy
.

2.

ICT for Teaching and Learning within Technical Faculties: Evolution and Trends.

Luca Podestà
,
Irina Shelenkova

.

3.

The Method of Kinematics
Process Modelling in Competence Formation of High
-
school students.

Irina Veshneva
.

4.

Use of Information Technologies in Environmental Education of the Students at a Technical
University.

Elena Tikhomirova, Andrei Podolsky, Sergei Bobyrev
.

5.

Virtual Labora
tory Course.

Sergey Murin
.

6.


Models of Digital Broadcasting Systems and their Application in Engineering Education.

Alexey L'vov, Michael Svetlov, Roman Geranin
.

7.

Expert Assessment of the Effectiveness of Application of Information Technologies for Teach
ing
Ecology at a University.

6


Sergei Bobyrev, Andrei Podolsky, Elena Tikhomirova, Olga Bryzgina
.

8.

Domain Ontology for Educational Course «Programming in a High
-
level Language».

Natalia Vagarina
.


16
-
00

Coffee break



9.

Computer Technologies in Teaching of

English in Technical Universities of Kazakhstan.


Zhanara Kurmanova
.

10.

HomeLisp is a Simple Language Implementation of Lisp for Education.

Boris

Faifel
.


ICT FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT AND

TECHNOLOGICAL CHANGE/ GLOBAL CHALLENGES FOR ICT
EDUCATION
AND DEVELOPMENT

Time:

8 June 14
-
00
-

1
6
-
00 Room 1/427

Chairman:
Dr
.

John Harrison

1.

Resistance to Change: from Military Perspective.

Abdurrahman Sevimli
.

2.

The Use of Modern Software Technological Solutions in Modelling Organic Additives for Cement
Systems.

Yuri Ivaschenko, Denis Timokhin, Alexander Strachov
.

3.

Quality Growth Direction of Russia ICT Education. Industry
-
Innovation Company Point of View.

Alexey Kremnev
,
Victor Volkov, Pavel Lanchikov.


4.

The Role of Universities in an Open Education and Open
Innovation Global Environment.

Roumen Nikolov
.

5.

European E
-
competence Framework on ICT: Challenges, Pitfalls and Apportunities.

Anita Bernard
.

6.

Implementation of Team Education as a Motivating Factor for the Study

Radim Farana
, David Fojtík, Marek Babiuc
h.

7.

New Undergraduate ICT Curriculum for Universities of Technology in South Africa.

Bennett

Alexander
.


Coffee break




INFORMATION SYSTEMS IN MANUFACTURING AND RESEARCH

Time:

8 June с 14
-
00
-

16
-
00 Room 1/319

Chairman:

Dr
.

Alexey Kozletsov

1.

Monte
-
Carlo Simulation of Gas Dimer Structure.

Olga Kibalnikova
.

2.

Hardware and Software for Automatic Control of Agricultural Machinery.

Petr Erofeev, Dmitry Petrov, Sergey Cherkasov
.

3.

Reliability and Accuracy Assurance of Precision Manufacturing Machinery in Operation.
Boris
Brzhozovsky, Vladimir Martynov, Marina Brovkova, Sergey Sviridov

.

4.

Obtaining the Tooling Status Information on the Basis of Oscillating Signal.

Marina Brovkova,

Igor Yankin, Boris Brzhozovsky, D. Khairov
.

5.

Application of Multi
-
dimensional Data Analysis Methods for Prognosis of Faults of Industrial
Equipment.

Alexey Kozletsov
.

7


6.

Information quality model of river water for low depth regions of Volga River.

Evg
eny Fedotov
.

7.

Method for Modeling the Adiabatic Burning Temperature of Chemical Substances Using
Descriptors of Graphs of Structural Formulas.

Alexander Osipov
.

8.

Multi
-
criteria planning and optimization system for field workforce management.

Dmitry Nekr
ylov
, Maxim Antonenko.


Coffee break

ACTIVE LEARNING
-

NEW DEVELOPMENT

AND LEARNING APPROACHES/

INNOVATIONS IN VIRTUAL AND REMOTE LABORATORIES

Time:

8 June 14
-
00
-

1
6
-
00 Room 1/419a

Chairman:
Dr
.

Alexander Brovko

1.

Student E
-
Learning Projects: From Discr
ete Mathematics to the Methods of Sociological Research.

Vitaly Pechenkin, Olga Dolinina
.

2.

Development and Implementation of Information and Computer Complex for the Concept of Active
Learning.

Dmitrii Kudlovich, Magomed Timarsuev, Victoria Suvorova, Elina

Kochevatkina.


3.

Usage of the Modern Information Technologies.

Olga Mikhailova
.

4.

The Use of Virtual Reality Systems in Engineering Education: A Case Study of Impacts and
Benefits.

Majid Hashemipour
,
Ersun Iscioglu,

Elena Mishchenko
.

5.

Modern Methods of Stude
nts' Adaptation to the Conditions of the Advertising Business.

Svetlana Kumova
.

6.

Project Activity as a Factor in the Formation of Active Learning.

Marina Ponomarenko
.

7.

Problem Based Learning Principles in Two Pedagogical Models.

Lise Busk Kofoed
,
Marian S
tachowicz

.

8.

Knowledge Control During the Preparation of IT Specialists in Riga Technical University.

Natalya Prokofyeva, Larisa Zaitseva
.


Coffee break

INFORMATION SYSTEMS IN MANUFACTURING AND RESEARCH

Time:

8 June
с 16
-
15

-

18
-
00 Room 1/319

Chairman:

Prof.

Anita Bernard

1.

Building a Cover Area Wireless Network Based on IEEE 802.11n Standard.

Alexey

Chugunov
.

2.

Information system for complex search use in emergency situations.

Ivan Yaroslavcev, Alexander Trekov, Dm
itry Petrov

.

3.

Relational Database Based Distributed Computing.

Alexander Ermakov
.

4.

About Architecture of Parallel Evaluations in an Intellectual Self
-
organizing Control System.

Andrew Stepanov, Michail Stepanov
.

5.

Distributed Architecture for Storing Non
-
Relational Data.

Nadezda Kuzmina
, Tenzin Tashi, Ruben Gamboa
.

6.

Process of Rapid Pseudocode Project Interface Decisions Prototyping.

Kirill Svyatov
, Alexey Shamshev .

7.

Determining the Parameters of Parts Quality in Real Time on the Basis of Neural Network
.

8


Ekaterina Pleshakova
.

ACTIVE LEARNING
-

NEW DEVELOPMENT

AND LEARNING APPROACHES/

INNOVATIONS IN VIRTUAL AND REMOTE LABORATORIES

Time: 8 June 16
-
15
-

18
-
00 Room 1/419a

Chairman: Prof.

Roumen Nikolov

1.

Using Remote Access Laboratories for Training Engine
ers in the 21 century.

Alexander Zimin
, Sergey Korshunov, Andrey Shumov, Vladislav Troynov.

2.

Virtual Lab for Urban Transportation Systems Planning.

Gopal Patil.

3.

Methods to Integrations of Students, Knowledge through New Information Technologies.

Akmara
l Kasymova

4.

Comparison of the students activity inside online course content within the same generation of
students in the 1st then in the 7th semester.

Djuro Njavro
, Karmela Aleksic
-
Maslac, Tihana Djuras.

5.

Implementation of E
-
Learning on the Platform of

Microsoft Learning Gateway in Polzunov Altai
State Technical University.

Oleg Khomutov
.

DEVELOPING MODES AND METHODS IN ICT EDUCATION

Time:

9 June 9
-
30
-

11
-
30 Room 1/419a

Chairman: Prof.

Vitaly Pechenkin

1.

Model of Decision
-
Making in the Problem of a Ch
oice of Direction of IT Student’s Research Work.

Yury Tomashevskiy, Nikita Mityashin

.

2.

A Model of the Organization of Independent Work of Students with the Usage of an Information
-
Training Complex on Disciplines.

Svetlana Orzhinskaya
.

3.

Development and Ana
lysis of Requirements to Modern Information System of Learning Process
and Education Management and Providing it as a Service (Saas).

Kristina Ochkina
.

4.

Using The Phase Flow Method for Modeling DVB
-
T Single Frequency Network.

Mikhail Musatov, Alexey L’vo
v
.

5.

The Necessity of Change the Strategy of Professional Retraining of High School Staff.

Olga Toropova
.

MULTIDISCIPLINARY EXPERIENCES

Time:

9 June 9
-
30
-

11
-
30 Room 1/427

Chairman: Prof.

Yury Tomashevsky

1.

The Energy Efficiency Rating of Microwave El
ectro
-
Technological Plants by Means of Exergy
Analysis.

Tatyana Dunaeva
.

2.

Theoretical Basis of Synthesis and Optimization of the Hydroelectric Polarizable Expenditure
Converters.

Gulnora Sadchikova
.

3.

Application of Data Mining in Scoring Systems.

Galina Chernyshova
.

4.

Wavelet Analysis In The Research Of The Dynamics Of The Evolution Of Ancient Civilizaition.

Tatiana Yaroshenko, Vadim Krysko
.

5.

Modeling of the Foam with Specified Functional Properties.

Alexandr Garkavenko, Anton Pavlov
.

6.

Multidiscipl
inary Experience of the Laser Systems and Automatic Systems Teaching and Science
Researching.

Vadim Zhmud
,
Alexander Zavorin, Oleg Yadrishnikov, Denis Tereshkin
.

9