3IA'2009 INTERNATIONAL CONFERENCE

monkeybeetleSoftware and s/w Development

Dec 2, 2013 (3 years and 8 months ago)

81 views


3IA'2009 INTERNATIONAL CONFERENCE

THE 12TH INTERNATIONAL CONFERENCE

ON COMPUTER GRAPHICS AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE


Athens (GREECE), 29
-

30 of May, 2009

http://3ia.teiath.gr


In cooperation with Eurographics

General Chair: Dimitri PLEMENOS (plemenos@nu
mericable.com)

Local Chair: George MIAOULIS (gmiaoul@teiath.gr)

Invited speakers: Elena MARTINOVA (Russia), Alfred INSELBERG (Israel),
>
Mateu SBERT
(Spain)


REGISTRATION FEES: 190 Euro (regular participants)


130 Euro (students)


Payment by Bank transfer (
see http://3ia.teiath.gr)

PRELIMINARY PROGRAM

Friday, May 29, 2009, Morning


09:15 a.m: Reception


09:50 a.m: Opening of the Conference


10:00 a.m: Invited speaker (Elena Martinova)

Realistic skin rendering on modern GPU.


Elena Martinova (RUSSIA)


11:00 a
.m: Coffee break


1st session: Human modelling and animation

11:30 a.m.: Affective states in behavior networks.

Anja Johansson, Pierangello Dell?Aqua (SWEDEN).

SHORT PAPER

12:00 a.m.: A framework for simulating the behavior of various


kinds of crowds.


Ha
kim Soussi, Joël Savelli, Marc Neveu (FRANCE).

2nd session: Textures


SHORT PAPERS

12:20 a.m.: GENSHADE:Automation of texture production.

Alaa Eldin M. Ibrahim (KOWAIT), Donald H. House (USA).

12:40 a.m.: Developing Dynamic Cellular Textures From Monotone

Patterns Using Voronoi Diagrams.


A.H.F. Navid, A.Z. Nasrollahy, A. Bastanfard (IRAN).


13:00 a.m. Lunch


Friday, May 29, 2009, Afternoon


02:30 p.m.: Invited speaker (Mateu Sbert)


Viewpoint Selection, Mesh Saliency and Geometry


Simplification.


Mateu Sb
ert, Miquel Feixas, Miguel Chover (SPAIN).


3rd session: Visualization


03:30 p.m.: A Neural Network Classifier of Volume Datasets.


D. Zukic, C. Rezk
-
Salama, A. Kolb (GERMANY).


04:00 p.m.: Photometric Compression and Interpolation for


Light Source Repre
sentation.


S. Delepoulle, C. Renaud, P. Preux (FRANCE).


04:30 p.m: Coffee break


4th session: Image modelling and processing


05:00 p.m.: An Intelligent System for Overlaying Texts on


Background Images Based on Computational Aesthetics.


Chien
-
Yin Lai,
Sheng
-
Wen Shih, Jen
-
Shin Hong (TAIWAN).


SHORT PAPER


05:30 p.m.: Efficient algorithm of noise removal from a torn paper.


T. Nawaz, K. A. Qazim, I. Ashraf (PAKISTAN).


05:50 p.m.: End of session


Saturday, May 30, 2009, Morning

09:30 p.m.: Invited speaker

(Alfred Inselberg)

Visualizing Multidimensional Geometry with

Applications to AI.


Alfred Inselberg (ISRAEL).


5th session: Modelling


10:30 a.m.: An Adjectival Interface for Procedural Content Generation.


Carl Hultquist, James Gain (SOUTH AFRICA), David

Cairns (UK).


11:00 a.m.: Automation of style acquisition and implementation in 3D


scene synthesis.


Dimitrios Makris, Georgios Bardis, Georgios Miaoulis (GREECE),

Dimitri Plemenos (FRANCE)


11:30 a.m.: Coffee break


6th session: Scene description and in
terpretation


12:00 a.m.: Performance Evaluation of User?s Profile Estimation Methods


in a Declarative
Collaborative Framework.


N. Doulamis, J. Dragonas, A. Doulamis, G. Miaoulis (GREECE),


D. Plemenos (FRANCE).


SHORT PAPER


12:30 a.m.: Optimal Scene In
terpretation: Semantic Management


of 3
-
D Objects from a
Point Cloud Scene.


Paul Cotofrei, Christophe Kunzi and Kilian Stoffel


(SWITZERLAND).


12:50 a.m.: Lunch


Saturday, May 30, 2009, Afternoon


7th session: Evolutionary methods


02:30 p.m.: AURAL: An
Evolutionary Interface for a Robotic


Sonification Process.


A. Moroni, E. Guimaraes, G. de Paula, J. Manzolli (BRAZIL).


SHORT PAPER


03:00 p.m.: Evolutionary techniques.


Alaa Eldin M. Ibrahim (KOWAIT), Donald H. House (USA).


8th session: Various themes


SHORT PAPERS


03:20 p.m.: Reconstruction of Three Dimensional Spatial Clusters

Using Monocular Camera.


Kai Zhou, Michael Zillich and Markus Vincze (AUSTRIA).


03:40 p.m.: Game technologies usage for users attraction to


educational resources.


A.
Lavrov
, N. Ilyina (RUSSIA).

04:00 p.m.: Raster Image Transformation for Laser Engraving Machine


NC Programming.

Olga V. Yepifanova, Alexander Inozemtsev, Dmitri I. Troitsky

(RUSSIA).

04:20 p.m.: 3d
-
algorithms of conics construction in AutoCAD.

Alexander Kheyfet
s (RUSSIA).

04:40 p.m.: End of the conference