2010 Workshop on Optimization Based Methods for Emerging Data Mining Problems

elbowcheepAI and Robotics

Oct 15, 2013 (3 years and 11 months ago)

103 views

2010 Workshop on Optimization Based Methods for
Emerging Data Mining Problems


(OEDM'10)

Held in conjunction with




Venue:
UTS Haymarket Campus,
Haymarket, Building 5, Level 1, 5B.1.12

Date: Dec. 14,
2010

9:30
-
9:45

Dan Zhang, Yan Liu, Rick Lawrence, and Vijil Chenthamarakshan,
"ALPOS
--

Assisted Learning for Partial ObServation: A Machine Learning
Approach for Classifying Tweets"

9:45
-
10:00


Lingfeng Niu and Yong Shi, "Semi
-
supervised PLSA for Document
Clustering"

10
:00
-
10:30


Coffee break

10:30
-
11:00


Invited talk

11:00
-
11:15


Haolan Zhang, Clement H. C. Leung, Gitesh K. Raikundalia, Jing He,
"A Novel Ranking Algorithm for Service Matching Based on Agent Association
Graphs"

11:15
-
11:30


Novi Quadrianto, Dale Schuurma
ns, and Alex Smola, "Distributed
Flow Algorithms for Scalable Similarity Visualization"

11:30
-
11:45



Sangeetha Kutty, Richi Nayak, and Yuefeng Li, "XML Documents
Clustering using Tensor Space Model"

11:45
-
12:00


Guangli Nie, Lingling Zhang, Yuejin Zhang,
and Yong Shi, "Find
Intelligent Knowledge by Second Time Mining: Three Cases from China"

12:00
-
12:15

Dragomir Yankov, Suju Rajan, and Adwait Ratnaparkhi, "Integer
Programming for Multi
-
Class Active Learning"

12:15
-
1:30

Lunch break

1:30
-
2:10

Xiaofei Zhou an
d Yong Shi, "Subspace Distance
-
Based Sampling
Method for SVM"

Invited talk

2:10
-
2:30

Zhichen Xia and Chris Ding, "Integrating Symmetric Nonnegative
Matrix Factorization and Normalized Cut Spectral Clustering"

2:30
-
2:45

Lei Zhao, Musa Mammadov, and John Yea
rwood, "From Convex to
Non
-
Convex: a Loss Function Analysis for Binary Classification"

2:45
-
3:00

Michael Ovelgönne and Andreas Geyer
-
Schulz, "Cluster Cores and
Modularity Maximization"

3:00
-
3:15


Evaggelos Papalexakis, Nikolaos Sidiropoulos, and Minos
Garo
falakis, "Reviewer Profiling Using Sparse Matrix Regression"

3:15
-
3:30


Chuan Shi, Yanan Cai, Philip Yu, ZhenYu Yan, and Bin Wu
, "A
Comparison
of Objective Functions in Network Community Detection"

3:30
-
4:00

Coffee break

4:00
-
4:15

Zhengguo

Sun, Tao Li, and Naphtali Rishe, "Large
-
Scale Matrix
Factorization using MapReduce"

4:15
-
4:30

Francesc J. Ferri, Katerine Diaz
-
Chito, and Wladimiro Diaz
-
Villanueva, "Efficient Dimensionality Reduction on Undersampled Problems
through Incremental Discrimin
ative Common Vectors"

4:30
-
4:45

Yuzhao Ni, Ju Sun, Xiaotong Yuan, Simon yan, and Loong
-
Fah
Cheong, "Robust Low
-
Rank Subspace Segmentation with Semidefinite
Guarantees"

4:45
-
5:00

Leman Akoglu and Christos Faloutsos, "ProCommend: A Flexible
Profit
-
Oriented
Recommender System"

5:00
-
5:15

Dimitri Semenovich and Nobuyuki Morioka, "Efficient additive
models via higher order $
\
ell_1$ regularization"