GOA UNIVERSITY

mumpsimuskneesΒιοτεχνολογία

12 Φεβ 2013 (πριν από 4 χρόνια και 6 μήνες)

174 εμφανίσεις

GOA UNIVERSITY
Taleigao Plateau-Goa

PROGRAMME OF THE B.Sc. SEMISTER-VI EXAMINATION OF APRIL 2011

Instructions to the Candidates:
1. Candidates are requested to be present at the place of Examination fifteen minutes before
the Commencement of the Examination.
2. Candidates are forbidden to take any book or paper into the Examination Hall.
3. Smoking is strictly prohibited in the Examination Hall.
4. Centre & place of Examination will be the respective colleges.
5. Mobiles phones are not allowed in the Examination Hall.
6. The written Examination will be conducted in the following order:

DAY & DATE

TIME

SUBJECT/PAPER

WEDNESDAY

06.04.2011
10.00 a.

m
.

to 12.00 noon


1. Mathematics

Analysis-(old)
Analysis – III (w.e.f. A.Y. 2010)
2. Physics

Solid State Device & Instrumentation

3. Electronics
Embedded System Design

4. Chemistry ( 6 Units )
Physical Chemistry
5. Chemistry (3 Units)
Physical and Inorganic Chemistry
6. Geology
Igneous Petrology
7. Zoology
Developmental Biology
8. Computer Science –
Software Engineering – II
9. Botany Plant Anatomy and
Developmental
Biology of Flowering Plants

10. Microbiology
Genetic Engineering
11. Biotechnology
Instrumentation

FRI
DAY

08.04.2011
10.00

a.m. to 12.00

noon


1. Mathematics

Linear Algebra
2. Physics
Atomic & Molecular Physics
3. Electronics
Digital Communication & Computer
Networks

4. Chemistry ( 6 Units )
Inorganic Chemistry
5. Chemistry (3 Units)
Organic & Analytical Chemistry
6. Geology
Metamorphic Petrology
7. Zoology
Endocrinology

8. Computer Science
Computer Networks – II
9. Botany
Genetics, Plant Breeding & Statistical
Methods
10. Microbiology
Food Microbiology
11. Biotechnology
Animal Cell Culture

MONDAY

11-04-2011

10.00

a.m. to 12.00

noon



1.


Mathematics

Differential Equations II
2. Physics
Thermodynamics and Statistical
Mechanics

3. Electronics
Operating Systems

4. Chemistry (6 Units)
Organic Chemistry
MONDAY

11-04-2011
10.00

a.m. to 12.00

noon

5. Industrial Chemistry

Chemical Process Economics Industrial

Organisation and Industrial Chemical
Analysis - II
6. Geology
Indian Stratigraphy
7. Zoology
Environmental Biology & Toxicology
8. Computer Science
Simulation and Modeling
9. Botany
Microbiology and Plant Pathology

10. Microbiology
Ecology and Agricultural Microbiology
11. Fire Technology – Paper - I
12. Biotechnology
Applications of Biotechnology
WEDNESDAY

13-04-2011

10.00

a.m. to 12.00

noon



1. Mathematics

Metric spaces
2. Electronics
Pharmaceutical & Bio-Medical
Instrumentation

3. Chemistry (6 Units)
Analytical Chemistry
OR
Pharmaceutical Chemistry
OR
Environmental Chemistry

4. Industrial Chemistry
Pharmaceutical - II
5. Geology
Economic Geology
OR
Gem Testing and Evaluation
WEDNESDAY

13-04-2011
10.00

a.m. to 12.00

noon

6.

Zoology

Animal Biotechnology Applications

7. Computer Science
Modern Development Frameworks
8. Botany
Economic and Applied Botany
9. Microbiology
Medical Microbiology & Basic
Immunology
10. Fire Technology Paper-II
11. Biotechnology
Biodiversity of India :
Range, Status and Concerns
FRIDAY

15-04-2011
10
.00 a.m
.
to

12.00 noon


1. Mathem
atics

Operations Research – II
2. Physics
Electromagnetic Theory II and Relativity

MONDAY


18-04-2011
10.
00
a.m.
to

12.00 noon


1. Mathematics

Complex Analysis

WEDNESDAY

20-04-2011
10.
00
a.m.
to

12.00 noon

1.Computer Applicati
on (Vocational)

E – Learning


Controller of Examinations

Date :21-02-2011

GOA UNIVERSITY
Taleigao Plateau-Goa

PROGRAMME OF B.Sc. SEMESTER-V(Repeat) EXAMINATION OF APRIL, 2011

Instructions to the Candidates:
1. Candidates are requested to be present at the place of Examination fifteen minutes before
the Commencement of the Examination.
2. Candidates are forbidden to take any book or paper into the Examination Hall.
3. Smoking is strictly prohibited in the Examination Hall.
4. Centre & place of Examination will be the respective colleges.
5. Mobiles phones are not allowed in the Examination Hall.
6. The written Examination will be conducted in the following order:

DAY & DATE

TIME

SUBJECT/PAPER

THURSDAY

07.04.2011
10.00
a.m

to 2.00

noon


1. Mathematics

Analysis-I
2. Physics
Electronics

3. Electronics
Microprocessor & its Applications
4. Chemistry ( 6 Units )
Physical Chemistry
5. Chemistry (3 Units)
Physical and Inorganic Chemistry
6. Geology
Mineralogy
7. Zoology
Comparative Anatomy of Vertebrates
8. Computer Science
Software Engineering – I
9. Botany
Systematics of Angiosperms
10. Microbiology
Molecular Biology
11. Biotechnology
Concepts in Genetic Engineering
SATURDAY

09.04.2011
10.00

a.m.to12.00

noon



1. Mathematics

Algebra
2. Physics
Nuclear Physics
3. Electronics
Analog Communication
4. Chemistry ( 6 Units )
Inorganic Chemistry
5. Chemistry (3 Units)
Organic & Analytical Chemistry
SATURDAY

09.04.2011

10.00

a.m. to12.00

noon

6. Geology

Sedimentary Petrology
7. Zoology
Human Physiology & Biochemistry
8. Computer Science
Computer Networks – I
9. Botany
Genetics & Plant Breeding
10. Microbiology
Industrial Microbiology
11. Biotechnology
Plant Tissue Culture

TUESDAY

12-04-2011

10.00

a.m.to 12.00

noon




1. Mathematics

Probability and Statistics
2. Physics
Wave Mechanics
3. Electronics
Object Oriented Programming with C++ (Old)

Object Oriented Programming
(w.e.f. A.Y. 2010)
4. Chemistry (6 Units)
Organic Chemistry
5. Industrial Chemistry
Chemical Process, Economics, Industrial
Organisation and Industrial Chemical
Analysis - I
6. Geology
Structural Geology & Geotectonics
7. Zoology
Applied Genetics & Evolution
8. Computer Science
Web Technology
9. Botany
Plant Biochemistry & Molecular Biology
10. Microbiology
Environmental Microbiology
11. Fire Technology Paper-I
12. Biotechnology
Industrial Biotechnology
SATURDAY

16-04-2011

10.00

a.m.to 12.00

noon



1. Mathematics

Metric Spaces (Old)
Analysis – II(w.e.f. A.Y.2010)

2. Electronics
Transducers (Old)
Transducers & Instrumentation (w.e.f.A.Y.2010)






Controller of Examinations

Date : 21/02/2011

SATURDAY

16-04-2011

10.00

a.m.to 12.00

noon

3. Chemistry (6 Units)

Analytical Chemistry
OR
Pharmaceutical Chemistry
OR
Environmental Chemistry
4. Industrial Chemistry
Pharmaceuticals - I
5. Geology
Remote Sensing & Photogeology
OR
Gemmology
6. Zoology
Fundamentals of Animal Biotechnology
7. Computer Science
Microcontroller Architecture & Programming
8. Botany
Plant Biotechnology & Genetic Engineering
9. Microbiology
Medical Microbiology
10. Fire Technology Paper-II
11. Biotechnology
Environmental Biotechnology
TUESDAY

19-04-2011
10.00

a.m. to 12.00 noon


1. Mathem
atics

Operations Research – I
2. Physics
Electromagnetic Theory - I
THURSDAY

21-04-2011
10.00

a.m. to 12.00 noon


1. Mathematics

Discrete Mathematical Structures
SATURDAY

23-04-2011
10.00

a.m. to 12.00 noon


1. Computer Appli
cation Paper
-
I
(Vocational)


E- Commerce

GOA UNIVERSITY
Taleigao Plateau-Goa

PROGRAMME OF THIRD YEAR B.Sc.(OLD COURSE) EXAMINATION OF APRIL 2011

Instructions to the Candidates:
1. Candidates are requested to be present at the place of Examination fifteen minutes before
the Commencement of the Examination.
2. Candidates are forbidden to take any book or paper into the Examination Hall.
3. Smoking is strictly prohibited in the Examination Hall.
4. Centre & place of Examination will be the respective colleges.
5. Mobiles phones are not allowed in the Examination Hall.
6. The written Examination will be conducted in the following order:


DAY & DATE


TIME

SUBJECT/PAPER

WEDNESDAY

06.04.2011
10.00 a.m. to 1.00 p.m.

1. Mathematics

Analysis
2. Physics Paper-III
Classical Mechanics, Thermal &
Statistical Physics
3. Electronics Paper – I
Microprocessor & Computer Organisation
4. Chemistry Paper – I ( 3 Units )
Physical & Inorganic Chemistry
5. Chemistry Paper - I (6 Units)
Physical Chemistry
6. Geology Paper – I
Crystallography, Crystal Optics & Minerology
7. Zoology Paper – III
Genetics & Evaluations
8. Computer Science – Paper - I
Software Engineering
9. Botany - Paper - V
Angiosperm Taxonomy, Anatomy
Embryology & Polynology
10. Microbiology – Paper – IV
Immunology & Haematology
11. Biotechnology – Paper IV
Applied Biotechnology & Bioinformatics
FRIDAY

08.04.2011
10.00 a.m. to 1.00 p.m.


1. Mathematics

Algebra
2. Physics Paper-IV
Electromagnetic Theory
3. Electronics Paper – II
Electronic Communication Analog & Digital
4. Chemistry Paper – II ( 3 Units )
Organic & Analytical Chemistry
5. Chemistry Paper - II (6 Units)
Inorganic Chemistry
6. Geology Paper – II
Petrology & Petrogenesis
7. Zoology Paper – IV
Environmental Biology & Applied Zoology
8. Computer Science – Paper II
Data Base Management System
9. Botany Paper - VI
Cytogenetics, Plant Breeding & Biometrics

10. Microbiology– Paper – V
Genetics Engineering & Fermentation
Technology
11. Biotechnology – Paper III
Industrial Biotechnology
12. Biotechnology – Paper III (Old Course)
Instrumentation and Applications

MONDAY

11-04-2011
10.00 a.m. to 1.00 p.m.



1. Mathematics

Vector Calculus & Differential Geometry
of Curves & Surface
2. Chemistry Paper – III (6 Units)
Organic Chemistry
3. Industrial Chemistry - Paper –I
Chemical Process Economics Industrial
Organisation and Industrial Chemical
Analysis
4. Zoology – Paper I
Comparative Anatomy of Chordates &
Development Biology
5. Botany – Paper VII
Advanced Plant Physiology, Bio-
Chemistry Molecular Biology
6. Geology Paper – III
Stratigraphy and Mineral Resources of
India
MOND
AY

11-04-2011


10.00

a.m. to 1.00

p.m.



7. Computer Science


Paper
-

III

Object Oriented Programming & C++
8. Electronics Paper – III
Operating Systems and
Programming
9. Fire Technology Paper-I (3 Units)

10. Microbiology - Paper I
Applied Microbiology & Bacterial
Genetics

WEDNESDAY

13-04-2011
10.00

a.m. to 1.00

p.m.



1.

Mathematics

Ordinary Differential Equations

2. Chemistry Paper – IV (6 Units)
Analytical Chemistry (Optional)
OR
Pharmaceutical Chemistry (Optional)
OR
Environmental Chemistry (Optional)
3. Industrial Chemistry Paper – II
Pharmaceuticals

4. Zoology Paper – II
Animal Physiology & Bio-Chemistry
5. Botany Paper – VIII
Applied Botany
6. Geology Paper – IV
Serveying & Environmental Geology
(IV-A) (Optional)
OR
Gemmology (IV-B) (Optional)
7. Computer Science – Paper IV
Computer Networks & Internet
Technologies
8. Electronics – Paper – IV
Industrial & Consumer Electronics
9. Fire Technology - Paper II( 3 Units)

10. Microbiology – Paper II
Medical Microbiology and Basic
Immunology

FRIDAY

15-04-2011
10.
00
a.m. to 1.00 p.m.



1. Mathematics

Metric Spaces
2. Physics Paper – I
Solid State Physics Devices &
Electronics
3. Biotechnology – Paper I
Plant Biotechnology and Instrumentation

4. Biotechnology Paper I (Old Course)
Plant Biotechnology
MONDAY

18-04-2011
10.00 a.m. to 1.00 p.m.


1. Mathematics

Mechanics
2. Physics – Paper – II
Atomic Molecular and Nuclear Physics

3. Biotechnology Paper – II (Old Course)
Industrial Microbiology
WEDNESDAY

20-04-2011
10.00 a.m. to 1.00 p.m.


1. Mathematics

Probability & Statistics
SATURDAY

23-04-2011
10.00 a.m. to 1.00 p.m.


1. Mathematics

Mathematical Methods of Operation
Research
TUESDAY

26-04-2011
10.00 a.m. to 1.00 p.m.



Vocational Paper

Computer Application Paper – I
Computer Aided Drafting and
advanced Topics in Computer


Controller of Examinations


Date : 21/02/2011