2010 Workshop on Optimization Based Methods for Emerging Data Mining Problems

elbowcheepΤεχνίτη Νοημοσύνη και Ρομποτική

15 Οκτ 2013 (πριν από 4 χρόνια και 23 μέρες)

104 εμφανίσεις

2010 Workshop on Optimization Based Methods for
Emerging Data Mining Problems


(OEDM'10)

Held in conjunction with




Venue:
UTS Haymarket Campus,
Haymarket, Building 5, Level 1, 5B.1.12

Date: Dec. 14,
2010

9:30
-
9:45

Dan Zhang, Yan Liu, Rick Lawrence, and Vijil Chenthamarakshan,
"ALPOS
--

Assisted Learning for Partial ObServation: A Machine Learning
Approach for Classifying Tweets"

9:45
-
10:00


Lingfeng Niu and Yong Shi, "Semi
-
supervised PLSA for Document
Clustering"

10
:00
-
10:30


Coffee break

10:30
-
11:00


Invited talk

11:00
-
11:15


Haolan Zhang, Clement H. C. Leung, Gitesh K. Raikundalia, Jing He,
"A Novel Ranking Algorithm for Service Matching Based on Agent Association
Graphs"

11:15
-
11:30


Novi Quadrianto, Dale Schuurma
ns, and Alex Smola, "Distributed
Flow Algorithms for Scalable Similarity Visualization"

11:30
-
11:45



Sangeetha Kutty, Richi Nayak, and Yuefeng Li, "XML Documents
Clustering using Tensor Space Model"

11:45
-
12:00


Guangli Nie, Lingling Zhang, Yuejin Zhang,
and Yong Shi, "Find
Intelligent Knowledge by Second Time Mining: Three Cases from China"

12:00
-
12:15

Dragomir Yankov, Suju Rajan, and Adwait Ratnaparkhi, "Integer
Programming for Multi
-
Class Active Learning"

12:15
-
1:30

Lunch break

1:30
-
2:10

Xiaofei Zhou an
d Yong Shi, "Subspace Distance
-
Based Sampling
Method for SVM"

Invited talk

2:10
-
2:30

Zhichen Xia and Chris Ding, "Integrating Symmetric Nonnegative
Matrix Factorization and Normalized Cut Spectral Clustering"

2:30
-
2:45

Lei Zhao, Musa Mammadov, and John Yea
rwood, "From Convex to
Non
-
Convex: a Loss Function Analysis for Binary Classification"

2:45
-
3:00

Michael Ovelgönne and Andreas Geyer
-
Schulz, "Cluster Cores and
Modularity Maximization"

3:00
-
3:15


Evaggelos Papalexakis, Nikolaos Sidiropoulos, and Minos
Garo
falakis, "Reviewer Profiling Using Sparse Matrix Regression"

3:15
-
3:30


Chuan Shi, Yanan Cai, Philip Yu, ZhenYu Yan, and Bin Wu
, "A
Comparison
of Objective Functions in Network Community Detection"

3:30
-
4:00

Coffee break

4:00
-
4:15

Zhengguo

Sun, Tao Li, and Naphtali Rishe, "Large
-
Scale Matrix
Factorization using MapReduce"

4:15
-
4:30

Francesc J. Ferri, Katerine Diaz
-
Chito, and Wladimiro Diaz
-
Villanueva, "Efficient Dimensionality Reduction on Undersampled Problems
through Incremental Discrimin
ative Common Vectors"

4:30
-
4:45

Yuzhao Ni, Ju Sun, Xiaotong Yuan, Simon yan, and Loong
-
Fah
Cheong, "Robust Low
-
Rank Subspace Segmentation with Semidefinite
Guarantees"

4:45
-
5:00

Leman Akoglu and Christos Faloutsos, "ProCommend: A Flexible
Profit
-
Oriented
Recommender System"

5:00
-
5:15

Dimitri Semenovich and Nobuyuki Morioka, "Efficient additive
models via higher order $
\
ell_1$ regularization"