PARENTS, STUDENTS, SCHOOLS: “A Winning Combination for ...

longingwimpInternet and Web Development

Jun 26, 2012 (2 years and 5 months ago)

1,840 views

1

PARENTS, STUDENTS, SCHOOLS:
“A Winning Combination for Excellence in Education”



C O N T E N T S


Page

NEW PROVIDENCE, NORTHEASTERN DISTRICT ……………..…………………… 1


NEW PROVIDENCE, NORTHWESTERN DISTRICT………………………….……... 4


NEW PROVIDENCE, SOUTHEASTERN………………………………………..….. 8


NEW PROVIDENCE, SOUTHWESTERN…………………………………….……. 12


GRAND BAHAMA, BIMINI & CAYS …………………………………………….. 15


ABACO………………………………………………………………………….. 19


NORTH AND CENTRAL ANDROS……………………………………….……….. 21


SOUTH ANDROS AND MANGROVE CAY…………………………….………… 23


CAT ISLAND/RUM CAY & SAN SALVADOR ……………………….…………… 24


ELEUTHERA/CURRENT ISLAND………………………………………………….. 25


EXUMA/RAGGED ISLAND & CAYS…………………………………………….. 27


LONG ISLAND………………………………………………………………….. 29


MICAL…………………………………………………………………………… 30

2


MINISTRY OF EDUCATION
DEPARTMENT OF EDUCATION
P. O. BOX N 3913/14
EAST STREET – NASSAU, N.P. THE BAHAMAS

TELEPHONE NUMBER: (242) 502-2700 ** FACSIMILE NUMBER: (242) 322-8491


THE HON. T. DESMOND BANISTER, M.P. MINISTER OF EDUCATION

MRS. ELMA I. GARRAWAY PERMANENT SECRETARY
MR. LIONEL K. SANDS DIRECTOR OF EDUCATION
MRS. PRENELL KING-ROLLE DEPUTY PERMANENT SECRETARY (
HUMAN RESOURCES)
MS ANTOINETTE THOMPSON DEPUTY PERMANENT SECRETARY
(HUMAN RESOURCES)


MRS. LEANORA ARCHER DEPUTY DIRECTOR
(CURRICULUM & INSTRUCTION)
MRS. PATRICIA COLLINS DEPUTY DIRECTOR
(ADMINISTRATIVE & SUPPORT SERVICES)
MR. CECIL THOMPSON DEPUTY DIRECTOR
(SCHOOLS MANAGEMENT, FREEPORT)


MS. DRESSLER SHERMAN DISTRICT SUPERINTENDENT
(NORTH EASTERN, NP)

MR. HOWARD F. NEWBOLD

DISTRICT SUPERINTENDENT
(NORTH WESTERN, NP)

MR. WILLARD BARR DISTRICT SUPERINTENDENT (
SOUTH EASTERN, NP)

MRS. OLGA G. RICHARDS DISTRICT SUPERINTENDENT
(SOUTH WESTERN, NP)

MRS. LENORA J. BLACK DISTRICT SUPERINTENDENT
(ABACO)

MR. HARCOURT DAVIS DISTRICT SUPERINTENDENT
(ANDROS, CENTRAL/NORTH & THE

BERRY ISLANDS)

MRS. HELEN SIMMONS-JOHNSON
(ACTG.)
DISTRICT SUPERINTNDENT
(ANDROS, SOUTH &
MANGROVE CAY)

MRS. BEVERLY THACKER

DISTRICT SUPERINTENDENT
(CAT ISLAND, SAN SALVADOR &
RUM CAY)

MR. RUDOLPH SMITH

DISTRICT SUPERINTENDENT
(EXUMA, RAGGED ISLAND AND

CAYS)

MR. KIRKWOOD CLEARE
(ACTG.)
DISTRICT SUPERINTENDENT
(ELEUTHERA)

MR. JULIAN ANDERSON
(ACTG.)
DISTRICT SUPERINTENDENT
(GRAND BAHAMA HIGH,
ALL- AGE & SPECIAL SCHOOLS)

MRS. SANDRA EDGECOMBE

DISTRICT SUPERINTENDENT
(GRAND BAHAMA PRIMARY

SCHOOLS)

MR. BASIL L. MCHARDY

DISTRICT SUPERINTENDENT
(LONG ISLAND)

MR. JOEL LEWIS

DISTRICT SUPERINTENDENT
(M..I.C.A.L)

MR. ROSS SMITH

DISTRICT SUPERINTENDENT
(CURRICULUM AND INSTRUCTION)

-i-
3

ASSISTANT DIRECTORS OF EDUCATION

MS. VERONA A. SEYMOUR ADE (HUMANITIES)
MRS. CARNETTA V. FERGUSON ADE (MANAGEMENT
MR. MCDONALD ROLLE ADE (SCHOOL SUPPORT)
MR. HAMBLIN NEWBOLD Actg. ADE (SCIENCES)
MS. OLLY MAE KNOWLES ADE (SPECIAL SERVICES)
MRS. MARY COOPER (ACTG.) ADE (CURRICULUM) – GRAND BAHAMA

SENIOR EDUCATION OFFICERS

MS. ALTHEA GIBSON SEO (CURRICULUM GENERALIST) – ELEUTHERA
MRS. FRANCINA THURSTON SEO (CURRICULUM REFORM)
MRS. AGATHA ARCHER SEO (EARLY CHILDHOOD CARE & EDUCATION)
MRS. MAZORIAN “ZOE” POWELL SEO (GUIDANCE & COUNSELLING)
MR. KEITH SAUNDERS SEO (HIGH SCHOOL PHYSICAL EDUCATION)
MR. FOSTER DORSETT SEO (HIGH SCHOOL TECHNICAL STUDIES)
MRS. EVELYN “EVIE” ROLLE SEO (LOWER PRIMARY) – LEARNING RESOURCES
MS. DONELLA DAVIS SEO (MODERN LANGUAGES)
MRS. JEWEL DEAN SEO (PERFORMING ARTS)
MRS. GLENDA ROLLE SEO (PRIMARY HEALTH & FAMILY LIFE EDUCATION)
MS. DAWN KNOWLES SEO (PRIMARY PHYSICAL EDUCATION)
MS. SHARON POITIER SEO (SOCIAL STUDIES)
MR. HERBERT MARSHALL SEO (SCIENCES) GRAND BAHAMA
MR. LESLIE ROLLE SEO (SPECIAL PROJECTS) – (ABACO)
MRS. CYNTHIA MCKENZIE CHIEF LIBRARIAN
MR. ANZLO STRACHAN CHIEF ATTENDANCE OFFICER (SUPERVISOR)
MR. STERLING GARDNER SCHOOL PSYCHOLOGIST (SUPERVISOR)
DR. PAMULA ELLIS-MILLS CHIEF SCHOOL PSYCHOLOGIST – (GB)
MS. SHARON CLARKE CHIEF SPEECH LANGUAGE PATHOLOGIST
MRS. SHEILA FRUZON LANGDON SENIOR SPEECH LANGUAGE PATHOLOGIST
MRS. MICHELLE SEARS PROFESSIONAL DEVELOPMENT OFFICER
MR. EVON WISDOM INTERSCHOLASTIC SPORTS
MS. GAYNELL POWELL Actg. SENIOR EDUCATION OFFICER (Soc. Stud.


GB)


EDUCATION OFFICERS

MRS. PAMELA CHANDLER EO (ART & DESIGN)
MS. KATIE MINNIS EO (BROADCASTING)
MS. KEYSHAN CARTWRIGHT EO (BUSINESS STUDIES)
MRS. SANDY EDWARDS EO (CURRICULUM GENERALIST) – (ABACO)
MRS. LEJA BURROWS EO (EARLY CHILDHOOD CARE & EDUCATION)
MRS. ELLEN RHODRIQUES EO (EARLY CHILDHOOD CARE & EDUCATION)
MRS. VIOLET STUART EO (EARLY CHILDHOOD CARE & EDUCATION – GB
MRS. SHARON FERGUSON EO (FAMILY & CONSUMER SCIENCES)
MRS. FELAMEASE SAWYER EO (GENERALISTS) – (ABACO)
MS. AVIS LIGHTBOURNE EO (HIGH SCHOOL LANGUAGE ARTS)


-ii-

4

EDUCATION OFFICERS (cont’d)

MRS. THERESA MCPHEE EO (HIGH SCHOOL MATHEMATICS)
MRS. INEZ PAUL EO (HIGH SCHOOL RELIGIOUS STUDIES)
MS. LOUISE BARRY EO (HIGH SCHOOL SCIENCE
MRS. JOYCELYN PINDER EO (CURRICULUM GENERALIST (GB)
MRS. GAYLENE BAIN-PINDER EO (FCSE – GB)
MRS. DAPHNE BARR EO (LANGUAGE ARTS) – (GB)
MRS. GWENDOLYN CONLIFFE EO (LOWER PRIMARY)
MRS. VANRIA JACK EO (PRIMARY LANGUAGE ARTS)
MRS. JOAN ROLLE EO (PRIMARY MATHEMATICS)
MRS. SHIRLEY FERGUSON EO (PRIMARY RELIGIOUS STUDIES)
MRS. BARBARA DORSETT Actg. EO (PRIMARY SCIENCE)
MS. LONICE HART EO (PRIMARY SOCIAL STUDIES)
MS. MARIA SEYMOUR EO (PRIMARY SPANISH)
MS. BERNADETTE MURRAY EO (PRIMARY TECHNOLOGY)
MS. LIESL WRIGHT Actg. EO (RESOURCE PRODUCTION)
MRS. CAROLYN HALL-KNOWLES EO (SPECIAL EDUCATION)
MRS. SHARON DEAN-LAING EO (SPECIAL EDUCATION)
MRS. DECARLO CARTWRIGHT-JULIEN ATTENDANCE OFFICER – (GB)
MS. DONNETTE ARCHER-WILLIAMSON SCHOOL PSYCHOLOGIST
MS. RHODA BAIN SCHOOL PSYCHOLOGIST
MRS. GIAVANA BAIN-JONES SCHOOL PSYCHOLOGIST
MS. ANDREA BRENNEN SCHOOL PSYCHOLOGIST
MS. NADIA CASH SCHOOL PSYCHOLOGIST
MS. ANTOINETTE LEWIS SCHOOL PSYCHOLOGIST
MR. RODERICK ROLLE SCHOOL PSYCHOLOGIST
MS. STANYA DAVIS ASSISTANT SCHOOL PSYCHOLOGIST
MS. NIKITA MOSS ASSISTANT SCHOOL PSYCHOLOGY
MRS. RACQUEL NELSON ASSISTANT SCHOOL PSYCHOLOGIST
MRS. VIVIENNE BULLARD ASSISTANT SPEECH THERAPIST
MS. KEVA FERGUSON TRAINED TEACHER (SPEECH THERAPIST)
MS. BENITA ADDERLEY FCSE CO-ORDINATOR
MS. MELVERN DAVIS EDUCATIONAL BROADCASTING (MANAGEMENT)
MS. SHERALYN ANDERSON DISTRICT SUPERINTENDENT OFFICE (NE)
MRS. LYNETTE LEWIS STI CO-ORDINATOR/ E & A STATISTICIAN
MS. LINDA COLLIE RESOURCE PRODUCTION CO-ORDINATOR
MS. ESMAE COX ASSISTANT PROCUREMENT OFFICER
MR. JEROME DEAN ASSISTANT SECRETARY (
ASST.PROCUREMENT OFFICER)
MRS. EULA GAITOR CHIEF TRAINING OFFICER (STUDENT SERVICES)
MRS. ALTHEA HAMILTON-GRANT SUBJECT SECRETARY (ASSESSMENT UNIT)
MRS. ANDREA JOHNSON TECHNICAL STUDIES OFFICER – (ELEUTHERA)
MRS. SHERRY KING HFLE CO-ORDINATOR
MRS. DARRYL MONCUR-POITIER ECE PROJECT CO-ORDINATOR
MR. EARTHEL MOXEY DISTRICT SUPERINTENDENT OFFICE (NW)
MRS. MARGARET PRATT TECHNICAL STUDIES CO-ORDINATOR



-iii-


5

MS. NEKISHA ROLLE TECHNOLOGY TRAINING OFFICER (
PROMETHEAN)
MS. ANTOINETTE SANDS EDUCATIONAL BROADCASTING
MRS. SABRINA SKINNER EDUCATION OFFICER (HFLE)
MS. ANNAMARIE SMITH RESOURCE PRODUCTION CO-ORDINATOR
MS. MARCELLA TAYLOR TEACHER SUPPORT (MANAGEMENT)
MR. BYRON THOMPSON BAHAMAS LEARNING CHANNEL
MR. JERON WILLIAMS BAHAMAS LEARNING CHANNEL
MR. JEVON WILLIAMS BAHAMAS LEARNING CHANNEL
MRS. PATRICE GREEN Actg. AGRICULTURAL SCIENCE
MS. AVINELL RUTHERFORD AUTOSKILL COORDINATOR
MS. ELLEN NEWTON OFFICE MANAGE (
TECHNOLOGY PROJECT OFFICE)


HUMAN RESOURCE OFFICERS


MRS. RENEE DAVIES SENIOR ASSISTANT SECRETARY
MRS. SHARON PRATT-ROLLE SENIOR ASSISTANT SECRETARY
MRS. ARLETTE MORLEY ASSISTANT SECRETARY
MS. DELLAREESE SYMONETTE ASSISTANT SECRETARY
MS. CLOTILDA WHYMNS ASSISTANT SECRETARY
MRS. BARBARA ROMER OFFICE MANAGER
MS. KAREN DAVIES OFFICE MANAGER
MRS. ANGELA BURROWS OFFICE MANAGER (FREEPORT)
MRS. ELOISE THOMPSON CHIEF EXECUTIVE OFFICER
MS. MAVIS PRATT TRAINEE ADMINISTRATIVE CADET


SENIOR OFFICERS SECRETARIAL STAFF

MS. W. CLAUDETTE JOHNSON CHIEF EXECUTIVE SECRETARY (DE)
MS. SASKIA BLACK CHIEF CLERK (DDE-A)
MS. DESMARIE FOX FILING ASSISTANT (DDE-C)
MS. SHAWNA JOHNSON SENIOR CLERK (ADE-F)

PAYROLLS/EXPENDITURE SECTION

MRS. MARIE RICHARDSON-DARLING FINANCE OFFICER
MS. DELLAREESE DAVIS FINANCE OFFICER
MRS. DEIDRE ROLLE FINANCE OFFICER

SUPPLIES SECTION

MR. ARTHUR MAYCOCK CHIEF SUPPLIES OFFICER
MS. JENNIFER LIGHTBOURNE SENIOR SUPPLIES OFFICER
MR. NEIL WRIGHT SENIOR SUPPLIES PROCESSOR
MR. EDWARD DAVIS ACTING STORES SUPERINTENDENT



-iv-

6

SECURITY SECTION

MR. CHRISTOPHER SMITH DIRECTOR OF SECURITY
MR. RHODERICK COAKLEY ASSISTANT DIRECTOR OF SECURITY
MR. ANCIL DAVIS CHIEF SECURITY OFFICER (NAG)
MR. GEORGE FARRINGTON CHIEF SECURITY OFFICER
MR. PHILIP JOHNSON CHIEF SECURITY OFFICER (GB)


K E Y

PRE-SCHOOL……………………………………………………………. PRE-SCH

ALL-AGE ………………………………………………………………… A-A

PRIMARY ………………………………………………………………... PRI

HIGH SCHOOL………………………………………………………….. H S

FAMILY ISLAND HIGH SCHOOL……………………………………….. F I H S

DISTRICT SUPERINTENDENT……………………………………………. D S

ASSISTANT DIRECTOR OF EDUCATION……………………………….. ADE

SENIOR EDUCATION OFFICER………………………………………… SEO

EDUCATOR OFFICER…………………………………………………… EO

DEPARTMENT OF EDUCATION…………………………………………. DOE



GRADE LEVEL OF SCHOOLS

ENROLMENT SCHOOL

1 - 100 ………………………………………………….. E

101 - 300 ………………………………………………….. D

301 - 600 ………………………………………………….. C

601 - 800 ………………………………………………….. B

OVER - 800 ………………………………………………….. A




-v-





7







COMMONWEALTH OF
THE BAHAMAS


THE DEPARTMENT OF EDUCATION






SCHOOLS AND PRINCIPALS
DIRECTORY 2010-2011
(NEW PROVIDENCE AND THE FAMILY ISLANDS)





Produced by the Department of Education








8
DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: NORTHEASTERN DISTRICT, NEW PROVIDENCE SUPERINTENDENT: Dressler Sherman (Ms.)

Telephone Number: (242) 323-7320
Facsimile Number: (242) 326-0384
E-mail Address: sherman_dm@hotmail.com

District Administrator: Sheralyn Anderson (Ms.)
District Officer: Vernon Sturrup (Mr.)
Clerical Staff: Chandalee Smith (Ms.)
Sandy Coleby (Mrs.)

SCHOOL: CENTREVILLE PRIMARY GRADE C ENROLMENT 438 LOCATION: Collins Avenue
Telephone: (242) 325-4248, (242) 325-3736
Fax: (242) 325-3089
PRINCIPAL: Beccamae Stubbs (Ms.)
VICE PRINCIPAL : Luther Nottage (Mr.)
SENIOR ASSISTANT: Katherina Williams (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Derelle Newbold (Ms.)

SCHOOL: COLUMBUS PRIMARY GRADE A ENROLMENT 815 LOCATION: Wulff Road
Telephone: (242) 322-8172, (242) 323-7940
Fax: (242) 323-4728
PRINCIPAL: Marcia Roberts (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Raphael Thompson (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Tamu Ritchie (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Jeanette Francis (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Chrysleee Rolle-Bastian (Mrs.)

SCHOOL: PALMDALE PRIMARY GRADE B ENROLMENT 550 LOCATION: Madeira Street
Telephone: (242) 393-8252
Fax: (242) 394-0296
PRINCIPAL: Cozetta Johnson (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Jacqueline Riley-Sands (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Janet Gardiner (Mrs.)

SCHOOL: SANDILANDS PRIMARY GRADE B ENROLMENT 624 LOCATION: Bernard Road
Telephone: (242) 324-2023
Fax: (242) 364-5885
PRINCIPAL: Donna Brown (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Esther Cartwright (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Pamela Armaly (Mrs.)

SCHOOL: THELMA GIBSON PRIMARY GRADE A ENROLMENT 672 LOCATION: Elizabeth Estates

Telephone: (242) 364-1361
Fax: (242) 364-1321, (242) 361-3656
PRINCIPAL: Angela Russell (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Angela Morley (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Delores Butler (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Miriam Carroll (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELORS: Verna Stubbs (Mrs.)
Sinah Major (Ms)






9

SCHOOL: URIAH MCPHEE PRIMARY GRADE A ENROLMENT 858 LOCATION: Kemp Road
Telephone: (242) 393-3147
Fax: (242) 394-0730
PRINCIPAL (Acting): Lauretta Smith (Mrs.)
VICE PRINCIPAL (Acting): Ralph Johnson (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Maneica Pratt (Miss)
SENIOR MISTRESS (Acting): Luciann Sturrup (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Nadia Loussaint (Ms.)

SCHOOL: D. W. DAVIS JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 759 LOCATION: Arundel Street
Telephone: (242) 322-3078
Fax: (242) 356-2222
PRINCIPAL: Abraham Stubbs (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Cedric Dean (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Nicolette Brown (Ms.)
SENIOR MASTER: Guilford Pinder (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Lynette Minnis (Ms.)
SENIOR MASTER: Andy McKenzie (Mr.)

SCHOOL: L. W. YOUNG JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 1122 LOCATION: Bernard Road
Telephone: (242) 393-2327 / 8
Fax: (242) 394-1986
PRINCIPAL: Janet Nixon (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Charles Wildgoose (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Dwayne Higgins (Mr.)
SENIOR MASTER: Oden Moss (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Margaret Smith (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Darnelle Adderley (Ms.)
GUIDANCE COUNSELORS: Tiffany Strachan-Barr (Mrs.)
Marsha Bartlette (Mrs.)

SCHOOL: C. I. GIBSON SR. HIGH GRADE A ENROLMENT 893 LOCATION: Marathon Road
Telephone: (242) 393-3623, (242) 393-0743
Fax: (242) 393-0743
PRINCIPAL: Elaine Williams (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Nevelon Gaitor (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Byron Small (Mr.)
SENIOR MASTER: Zephaniah Burrows (Mr.)
SENIOR MASTER: Sterling McPhee (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Edna Glinton (Ms.)
GUIDANCE COUNSELLORS: Sonia Storr (Mrs.)
Joye Ross (Ms.)
Andrea Brown (Ms)
ATTENDANCE OFFICER: Deon Mckinney (Ms.)

SCHOOL: DORIS JOHNSON SR. HIGH GRADE A ENROLMENT 1110 LOCATION: Prince Charles Drive
Telephone: (242) 364-5263 / 4
Fax: (242) 364-5258
PRINCIPAL: Linda Major (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Charles Mackey (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Donald Allen (Mr.)
SENIOR MASTER: Harcourt McCoy (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Melissa Evans-Rolle (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Sandra Munnings (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Joy Goffe (Ms.)
GUIDANCE COUNSELORS: Samantha Wells (Mrs.)
Dora Boston (Ms.)
Phyllis Woodside (Ms.)
SOCIAL WORKER: Agatha Joyce (Ms.)




10

SCHOOL ERIB GILMORE SCHOOL FOR THE BLIND SPECIAL ENROLMENT 15 LOCATION: Mackey Street
Telephone: (242) 394-3197, (242) 394-1107
Fax: (242) 393-2189
PRINCIPAL: Maria Deleveaux (Ms.)

SCHOOL: HOSPITAL PROJECT SPECIAL ENROLMENT 10 LOCATION: Princess Margaret Hospital
Telephone: (242) 322-2861 Ext. 2176
PRINCIPAL: Kim Hanna (Ms)
GUIDANCE COUNSELOR: Rev’d Fr. Sebastian Campbell

SCHOOL: PROVIDING CONTINUED ACCESS TO
EDUCATION (PACE) SPECIAL ENROLMENT 60 LOCATION: Dowdeswell Street
Telephone: (242) 356-0943
Fax: (242) 325-8384
COORDINATOR: Jackie Knowles (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Michelle Hall (Ms.)

SCHOOL: TRANSITIONAL ALTERNATIVE PROGRAMME SPECIAL ENROLMENT 22 LOCATION: Wulff Road
FOR STUDENTS (T.A.P.S.)
Telephone: (242) 393-0706
ADMINISTRATOR: Roderick Rolle (Mr.)




































11
DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011




DISTRICT:
NORTHWESTERN DISTRICT, DISTRICT SUPERINTENDENT: Howard Newbold (Mr.)
NEW PROVIDENCE

Telephone Number: (242) 325-5059, (242)325-7056
Facsimile Number: (242) 325-8254
E-mail Address: newboldh@hotmail.com

District Administrator: Emeline Lockhart (Mrs.)
Clerk: Eileen Simmons (Ms.)
Clerk: Kendra Ingraham-Mackey (Mrs.)
Ancillary Staff: Renee Butler-Brice (Mrs.)

SCHOOL: ALBURY SAYLE PRIMARY GRADE B ENROLMENT 537 LOCATION: Nassau Street
Telephone: (242) 323-6058, (242) 323-5503
Fax: (242) 326-1920
PRINCIPAL: Mary Mortimer (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Violet Grant (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Deborah Rolle (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Jensel Watkins (Mr.)
SCHOOL NURSE: Adrianna Russell (Ms.)
COMMUNITY POLICE: PC Davon Davis

SCHOOL: GAMBIER PRIMARY GRADE D ENROLMENT 106 LOCATION: Gambier Village
Telephone: (242) 327-7430
Fax: (242) 327-1784
PRINCIPAL: Phyllis Johnson (Ms.)
SENIOR ASSISTANT: Naomi Pinder (Ms)
GUIDANCE COUNSELOR: Glenda Moss (Ms.)

SCHOOL: MABEL WALKER PRIMARY GRADE C ENROLMENT 327 LOCATION: Tucker Road
Telephone: (242) 323-4837
Fax: (242) 356-5808
PRINCIPAL: Willamae Bridgewater (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Kathrina Armbrister (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Jenny Hucheson (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Nurse D. Richards

SCHOOL: NAOMI BLATCH PRIMARY GRADE C ENROLMENT 220 LOCATION:
Blue Hill & John Roads
Telephone: (242) 323-6545
Fax: (242) 322-8174
PRINCIPAL: Shirley Barr (Mrs.)
VICE PRINCIPAL (Acting): June Poitier (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Jermaine Butler (Mr.)
GUIDANCE COUNSELOR: Glenda Moss (Ms.)
SCHOOL NURSE: Alicia Johnson (Ms.)










12
SCHOOL: OAKES FIELD PRIMARY GRADE B ENROLMENT 596 LOCATION: Gregory Street
Telephone: (242) 323-6829
Fax: (242) 356-0746
PRINCIPAL: Beryl Gray (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Mildred Pickstock (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Joanne Thompson (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Johniece Blyden (Ms.)
SCHOOL NURSE: Kylene Bellot (Ms.)

SCHOOL: STEPHEN DILLET PRIMARY GRADE A ENROLMENT 788 LOCATION: Wulff Road
Telephone: (242) 322-4291
Fax: (242) 323-8255
PRINCIPAL: Wenly Fowler (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Carol Braynen (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Letamae Riley-Forbes (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Elsie Pilgrim (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Ryan Barnette (Mr.)
SOCIAL WORKER: Alice Kelly (Ms.)
COMMUNITY POLICE: Sgt. Spence

SCHOOL: T. G. GLOVER PRIMARY GRADE B ENROLMENT 384 LOCATION: Nassau Street
Telephone: (242) 323-6823
Fax: (242) 326-7301
PRINCIPAL: Cassandra Forbes (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Eileen Turner (Mrs.)
SENIOR MISTRESS (Acting): Fanola Wilkinson (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Zelma Albury (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Irene Ferguson (Ms.)
SCHOOL NURSE: Adrianna Russell (Ms.)
COMMUNITY POLICE: Officer Miller

SCHOOL: WOODCOCK PRIMARY GRADE C ENROLMENT 375 LOCATION: Hospital Lane
Telephone: (242) 323-5971
Fax: (242) 323-5084
PRINCIPAL: Deanne Huyler (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Deborah Smith-Coleby (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Amethyst Bain (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Sharmaine Forbes (Ms.)
SCHOOL NURSE: Nurse Maynard
COMMUNITY POLICE: Corporal Allan & Team

SCHOOL: H. O. NASH JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 813 LOCATION: Dolphin Drive
LOCATION: J. F. Kennedy Dr.
Telephone: (242) 323-6489, (242) 322-3416
Fax: (242) 356-0743
PRINCIPAL: T. Nicola McKay (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Cheryl Samuels (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Sheldon Gibson (Mr.)
SENIOR MASTER: Kevin Edgecombe (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Shavanna Darville (Ms.)
SENIOR MASTER: Jason Gibson (Mr.)
GUIDANCE COUNSELORS: Sherry Strachan (Ms.)
Sherene Gray (Ms.)
Paulene Burrows (Ms.)
SOCIAL WORKER: Stephanie Armbrister (Ms.)
SCHOOL NURSE: Nurse Maynard
COMMUNITY POLICE: Officer Spence & Team







13
SCHOOL: T. A. THOMPSON JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 710 LOCATION: Gregory Street
elephone: (242) 325-1506/7
Fax: (242) 356-7424
PRINCIPAL: Franklyn Lightbourne ( Mr.)
VICE PRINCIPAL (Acting): Margaret Dillet (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Kirkford Moxey (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Chavez Rutherford (Mrs)
SENIOR MASTER (Acting): Tracey McKenzie (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Deborah S. Thompson (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELORS: Jacqueline Perpall (Ms.)
Michelle Hudson (Ms.)
Wynsome Cash (Ms.)
SCHOOL NURSE: Kaylene Bellot (Ms.)
COMMUNITY POLICE: Inspector Richardson


SCHOOL: C. C. SWEETING SR. HIGH GRADE A ENROLMENT 776 LOCATION: College Avenue
Telephone: (242) 356-5401 /2 /7
Fax: (242) 356-5403
PRINCIPAL: Delores Ingraham (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Donovan Turnquest (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Joan Gray (Mrs.)
SENIOR MASTER: Wilfred Butler (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Henrietta Turnquest (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Pavia Rolle (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: David McKinney (Mr.)
GUIDANCE COUNSELORS: Marjorie Ubani (Mrs.)
Tameka Moxey (Ms)
Phillippa Shaw (Mrs.)
ATTENDANCE OFFICER: Collette Merlander (Ms.)
SCHOOL NURSE: Kaylene Bellot (Ms.)
COMMUNITY POLICE: Officer Spence & Team


SCHOOL: C. R. WALKER SR. HIGH GRADE A ENROLMENT 927 LOCATION: Market Street North
Telephone: (242) 326-2001, (242) 326-1323 /5
Fax: (242) 326-1735
PRINCIPAL: Paulene Adderley (Ms.)
VICE PRINCIPAL: James Clarke (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Beverley Beneby (Mrs.)
SENIOR MASTER: Oscar Dames (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Betty Christie (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Keva Campbell (Ms.)
GUIDANCE COUNSELORS: Monique Innis (Ms.)
Trajean Jadorette (Mr.)
SCHOOL NURSE: Adrianna Russell (Ms.)
COMMUNITY POLICE: Corporal Johnson & Sergeant Bethel


SCHOOL: CENTRE FOR THE DEAF SPECIAL EROLMENT 36 LOCATION: Gregory Street
Telephone: (242) 323-6767
Fax: (242) 328-5294
PRINCIPAL: Tessa Nottage (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Sonia Rolle (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Andrea Sweeting (Mrs.)
SOCIAL WORKER: Agatha Joyce (Ms.)








14


SCHOOL: STAPLEDON SPECIAL ENROLMENT 136 LOCATION: Dolphin Drive
LOCATION: Dolphin Drive
Telephone: (242) 323-4669
Fax: (242) 323-6000
PRINCIPAL: Angela Butler (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Amanda Moncur (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Evadne Wilson (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Johniece Blyden (Ms.)
SCHOOL NURSE: Arlene Burrows (Ms.)
SOCIAL WORKER: Stephanie Armbrister (Ms.)


SCHOOL: WILLARD PATTON PRE-SCHOOL PRE-SCHOOL ENROLMENT 88 LOCATION: Meeting Street
Telephone: (242) 322-8271
Fax: (242) 356-3061
PRINCIPAL: Joanna Neely (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Emily Topey-Rolle (Mrs.)
SOCIAL WORKER: Melanie Goddard (Ms.)
SCHOOL NURSE: Nurse Rodriguez











































15


DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: SOUTHEASTERN DISTRICT, SUPERINTENDENT: Willard Barr (Dr.)
NEW PROVIDENCE

Telephone Number: (242) 394-4370 / 4 / 6
Facsimile Number: (242) 394-4529
E-mail Address: willardbarr55@yahoo.com

District Administrator: Gina Sweeting-Moss (Mrs.)
Chief Clerk: Floramae Beneby (Ms.)
Secretary: Yvonne Cooper (Ms.)
Filing Assistant: Lavern Johnson-Theophilus (Mrs.)
Ancillary Staff: Valza Hall (Ms.)
Vernita Johnson (Ms.)


SCHOOL: CARLTON E. FRANCIS PRIMARY GRADE A ENROLMENT 911 LOCATION: Blue Hill Road
Telephone: (242) 361-6157, (242) 361-5595
Fax: (242) 361-6158
e-mail: earlsmith@walla.com

PRINCIPAL: Earl Smith (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Sharon Robinson (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Dorothea Thompson (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Sally Azzez (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Veronica Gibson (Ms.)
SCHOOL NURSE: Antonia Deveaux (Ms)
SOCIAL WORKER: Mrs. Mills
COMMUNITY POLICE: South Beach Police Station

SCHOOL: CLARIDGE PRIMARY GRADE A ENROLMENT 813 LOCATION: Claridge Road
Telephone: (242) 393-3661
Fax: (242) 393-5273
E-mail: leoniak150snoring@yahoo.com

PRINCIPAL: Catherine Rose (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Patricia Chisholm (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Antoinette Petty (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Edith McClain (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Loreen M. Johnson (Ms.)
GUIDANCE COUNSELORS: Cheryl Diggis (Mrs.)
Candace Burrows (Ms.)
SCHOOL NURSE: Nurse Eldon
SOCIAL WORKER: Monique McKenzie (Ms.)
COMMUNITY POLICE: Wulff Road Police Station


SCHOOL: CLEVELAND ENEAS PRIMARY GRADE A ENROLMENT 909 LOCATION: Pinewood Gardens
Telephone: (242) 392-4291, (242) 392-8324
Fax: (242) 392-8331
E-mail: tmiltonlewis2@hotmail.com

PRINCIPAL: T. Milton Lewis (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Francina Cambridge (Mrs.)
SENIOR MASTER: Clinton Josey (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Yolanda Rolle (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Carolyn Simmons (Ms)
SCHOOL NURSE: Nurse Lewis
COMMUNITY POLICE: South Beach Police Station



16
SCHOOL: E. P. ROBERTS PRIMARY GRADE A ENROLMENT 728 LOCATION: Lincoln Boulevard
Telephone: (242) 323-5629
Fax: (242) 328-1195
E-mail: eprobertsprimaryschool@yahoo.com

PRINCIPAL: Kendle Burrows (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Enid Capron (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Hattie Moncur (Ms.)
SENIOR MISTRESS (Acting). Holly Dean (Ms.)
GUIDANCE COUNSELORS: Tennille Ryan (Ms.)
SCHOOL NURSE: Nurse Turnquest
COMMUNITY POLICE: Grove Police Station


SCHOOL: RIDGELAND PRIMARY GRADE C ENROLMENT 429 LOCATION: Ridgeland Park West
Telephone: (242) 326-1440, (242) 325-3326
Fax: (242) 326-5644
E-mail: dstuart_40@hotmail.com

PRINCIPAL: Deborah Stuart (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Jacqueline Humes (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Margarita Cunningham (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELORS: Kirkwood Bodie (Mr.)
SCHOOL NURSE: Nurse Maynard
COMMUNITY POLICE: Grove Police Station


SCHOOL: SADIE CURTIS PRIMARY GRADE A ENROLMENT 1001 LOCATION: Charles W. Saunders Highway
Telephone: (242) 392-7080 / 1
Fax: (242) 392-4008
E-mail: Sadiecurtis2005@yahoo.com

PRINCIPAL: Audrey Farrington (Miss)
VICE PRINCIPAL: Patrice Bodie (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Cheryl Deal (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Olivia Daxon (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Antoinette Richardson (Ms)
GUIDANCE COUNSELOR: Leonardete Ross-King (Mrs.)
Katherine Beneby (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Branishka Lewis (Ms.)
COMMUNITY POLICE: South Beach Police Station

SCHOOL: C. H. REEVES JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 1060 LOCATION: Robinson Road
Telephone: (242) 323-1915, (242) 323-4839
Fax: (242) 326-5248
E-mail: brwngrt@yahoo.com

PRINCIPAL: Greta Brown (Miss)
VICE PRINCIPAL: Ishmael Smith (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Dorothea Tucker (Mrs.)
SENIOR MASTER: Mark Toote (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Lorraine Curry (Mrs.)
SENIOR MASTER: Philip Johnson (Mr.)
SENIOR MASTER: Jason Woodside (Mr.)
GUIDANCE COUNSELORS:
Kevin Russell (Mr.)
Lois Hall (Mrs.)
Brandy Rolle (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Nurse Bullard
SOCIAL WORKER: Ms. Agatha Joyce
COMMUNITY POLICE: Grove Police Station







17
SCHOOL: S. C. MCPHERSON JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 1224 LOCATION: Blue Hill Rd South
Telephone: (242) 361-3080,
(242) 361-4339 / 4455
Fax: (242) 341-6844
E-mail: farqie@walla.com

PRINCIPAL (Acting): Annette Farquharson (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Suzanne Knowles (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Vanessa James (Ms.)
SENIOR MASTER: Cornelius Clyde (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Anna Heastie (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Christine Williamson (Ms)
SENIOR ASSISTANT: Franklyn Major (Mr.)
GUIDANCE COUNSELORS: Lynette Rolle (Ms.)
Shantel Smith (Ms.)
Vernice Miller (Mrs.)
COMMUNITY POLICE: Carmichael Rd. Police Station

SCHOOL: C. V. BETHEL SR. HIGH GRADE A ENROLMENT 1375 LOCATION: East Street South
Telephone: (242) 392-9261, (242) 392-9250 / 4
Fax: (242) 392-9260
E-mail: cvbethel@gmail.com

PRINCIPAL: Eulease Beneby (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Herbert Oembler (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Princess Fawkes (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Bloneva Adderley (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Carolyn Roberts (Ms.)
SENIOR MASTER: Don Barr (Mr.)
SENIOR ASSISTANT: Thurman Johnson (Mr.)
GUIDANCE COUNSELORS: Carol Minnis (Ms.)
Eric Smith (Mr.)
Delareese Bethel (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Branishka Lewis (Ms.)
SOCIAL WORKER: Stephanie Armbrister (Ms.)
COMMUNITY POLICE: South Beach Police Station

SCHOOL: R. M. BAILEY SR. HIGH GRADE A ENROLMENT 987 LOCATION: Robinson Road
Telephone: (242) 393-2295, (242) 393-1419
Fax: (242) 393-3388
E-mail: deedotk_3@hotmail.com

PRINCIPAL: Dorothy Kemp (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Byron Saunders (Mr.)
VICE PRINCIPAL Linda Rolle (Mrs.)
VICE PRINCIPAL Theophilus Claridge (Mr.)
SENIOR MASTER: Perry Cunningham (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Linda Evans (Mrs.)
SENIOR MASTER: Ricardo Patterson (Mr.)
SENIOR ASSISTANT: Sabrina Maycock (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELORS: Andrea Eve (Ms.)
Christopher Roberts (Mr.)
Nickora Stubss (Ms.)
SCHOOL NURSE: Nurse Bullard
COMMUNITY POLICE: Grove Police Station












18




SCHOOL: SIMPSON PENN/WILLIEMAE PRATT SPECIAL ENROLMENT 55 LOCATION: Fox Hill Road South
CO-EDUCATIONAL UNIT
Telephone: (242) 364-7066
Fax: (242) 364-8687
E-mail: cf.82@hotmail.com

PRINCIPAL: Inez Johnson (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Demetrea Knowles (Ms.)
SCHOOL NURSE: Nurse Burrows


SCHOOL: COCONUT GROVE PRE-SCHOOL PRE-SCHOOL ENROLMENT 57 LOCATION: Coconut Grove Avenue
Telephone: (242) 323-3054
Fax: (242) 323-3054
E-mail: deborahmckenzie3@hotmail.com

PRINCIPAL: Deborah McKenzie (Mrs.)
SOCIAL WORKER: Melanie Goddard (Ms.)
COMMUNITY POLICE: Grove Police Station











































19
DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: SOUTHWESTERN DISTRICT, NEW PROVIDENCE SUPERINTENDENT: Olga Richards (Mrs.)

Telephone Number: (242) 394-4377 / 8, (242) 394-3890
Facsimile Number: (242) 394-4396
E-mail Address:

oricards@bahamaseducation.com

District Administrator: Mrs. Rosemary Moss


SCHOOL: ADELAIDE PRIMARY GRADE E ENROLMENT 128 LOCATION: Adelaide Village
Telephone: (242) 362-1020
Fax: (242) 362-1020
PRINCIPAL: David Dean (Mr.)
GUIDANCE COUNSELLOR: Glenda Moss (Ms.)

SCHOOL: CARMICHAEL PRIMARY GRADE A ENROLMENT 879 LOCATION: Carmichael Road
LOCATION: Carmichael Rd
Telephone: (242) 361-3922, (242) 361-3705
Fax: (242) 361-0473
PRINCIPAL (Acting): Rosella Armbrister (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Janice Moss (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Joyce Burrows (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Brenda L. Cooper (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Deandra Richards (Ms.)
GUIDANCE COUNSELORS: Anna Clarke (Ms.)
Robyne Darville (Ms.)


SCHOOL: C. W. SAWYER PRIMARY GRADE A ENROLMENT 750 LOCATION: Yellow Elder Gardens

Telephone: (242) 328-8860, (242) 325-3906
Fax: (242) 325-2037
PRINCIPAL: Constance Saunders (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Cecelia Gardiner (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Sheanda Maycock (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Joan M. Knowles (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Valerie Adderley (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Lynette Ellis (Ms.)
SOCIAL WORKER: Tanya Douglas (Ms.)

SCHOOL: GARVIN J. TYNES PRIMARY GRADE A ENROLMENT 960 LOCATION: Alexander Boulevard
Telephone: (242) 341-7872, (242) 361-8585 / 6
Fax: (242) 361-8587
PRINCIPAL: Naressa J. Hart (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Lennox Green (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Carolyn Wright-Mitchell (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Maud Johnson (Mrs.)
SENIOR ASSISTANT: Glendena Mills (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Rosalind O’Brien-Johnson (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Ms. Valerie Adderley (Ms.)
SOCIAL WORKER: Ms. Tanya Douglas (Ms.)







20
SCHOOL: GERALD CASH PRIMARY GRADE A ENROLMENT 1030 LOCATION: Flamingo Gardens
Telephone: (242) 361-2028, (242) 362-2261
Fax: (242) 341-3767
PRINCIPAL: Albert Clarke (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Angela Rolle (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Sharon Lowe (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Shirlean Wallace (Miss)
SCHOOL NURSE: Valerie Adderley (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Jemia Taylor (Ms.)
SOCIAL WORKER: Julia Pierre (Ms.)

SCHOOL: YELLOW ELDER PRIMARY GRADE A ENROLMENT 731 LOCATION: Blue Hill Road
Telephone: (242) 323-6317, (242) 322-2236
Fax: (242) 322-5719
PRINCIPAL: Catherine McPhee (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Alice Phillips (Mrs.)
SENIOR MASTER: Ricardo Rolle (Mr.)
SENIOR ASSISTANT: Elvie Cunningham (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Athena Seymour(Ms.)

SCHOOL: A. F. ADDERLEY JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 956 LOCATION: Blue Hill Road
Telephone: (242) 323-6808, (242) 325-6179
Fax: (242) 325-1161
PRINCIPAL: Drexwill Miller (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Arnold Curtis (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Patricia Strachan (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Eloise Whymns (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Teresita Forbes (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Eleanor Jarett (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELORS: Joan Pinto (Mrs.)
Agatha Minnis (Mrs.)
Noella Smith (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Alicia Johnson (Ms)
SOCIAL WORKER: Tanya Douglas (Ms)


SCHOOL: ANATOL RODGERS HIGH GRADE A ENROLMENT 1298 LOCATION: Faith Avenue South
Telephone: (242) 361-6573
Fax: (242) 361-6568
PRINCIPAL: Judith Major (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Myrtle Y. McPhee (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Roderick Rolle (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Andrew Dean (Mr.)
SENIOR MASTER: Clive Stuart (Mr.)
SENIOR MASTER: Stephen Strachan (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Sharon Coleby (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELORS: Ida Moxey (Mrs.)
Henrea Smith (Mrs.)
Isabell Hepburn (Mrs.)
SCHOOL NURSE: Antonia Deveaux (Ms.)
SOCIAL WORKER: Agatha Joyce (Ms.)


SCHOOL: GOVERNMENT HIGH SCHOOL GRADE A ENROLMENT 962 LOCATION: Yellow Elder Gardens
Telephone: (242) 325-6491 / 2,
(242) 325-4537, (242) 328-7960
Fax: (242) 323-2865
PRINCIPAL (Acting): Collin Johnson (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Laurel Lundy (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Charles Moss (Mr.)




21

SCHOOL: GOVERNMENT HIGH SCHOOL (cont’d) GRADE A ENROLMENT 962 LOCATION: Yellow Elder Gdns
SENIOR MISTRESS: Carla Anderson-Hollis (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Cherrilyn Munnings (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Clara Smith (Mrs.)
SENIOR MASTER: Kenneth Rolle (Mr.)
GUIDANCE COUNSELORS: Sheena Saunders (Ms.)
Deana Smith (Ms.)
Anja Farquharson (Ms)
SCHOOL NURSE: Minnieruth Higgs (Ms.)


SCHOOL: PROGRAMME SURE SPECIAL ENROLMENT 43 LOCATION: Gladstone Road
(Success Ultimately Re-assures Everyone)
Telephone: (242) 341-2959
Fax: (242) 341-2958
PRINCIPAL: Joseph Rolle (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Austin Pratt (Mr.)
GUIDANCE COUNSELLOR: Sonia Wallace-Whitfield (Mrs.)
SOCIAL WORKER: Tanya Douglas (Ms.)

SCHOOL: TINY TOT PRE-SCHOOL PRE-SCHOOL ENROLMENT 62 LOCATION: Melvern & Eugene Roads
Telephone: (242) 323-8829
PRINCIPAL: Maepron Thompson (Mrs.)
SOCIAL WORKER: Melanie Goddard (Mrs.)
































DEPARTMENT OF EDUCATION
22
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: GRAND BAHAMA DISTRICT SUPERINTENDENT (Acting): Julian Anderson (Mr.)


(HIGH SCHOOLS, SPECIAL & ALL-AGE SCHOOLS)
Telephone Number: (242) 352-9688 / 9 (242) 352-4369
Facsimile Number: (242) 352-5018 (242) 352-2436


SCHOOL: BIMINI ALL-AGE GRADE D ENROLMENT 268 LOCATION: Alice Town
Telephone: (242) 347-3380
PRINCIPAL (Acting): Tammy Ellis-Elliot (Mrs.)

SCHOOL: EIGHT MILE ROCK HIGH GRADE A ENROLMENT 855 LOCATION: Eight Mile Rock
Telephone: (242) 348-3781 / 2
Fax : (242) 348-1235
PRINCIPAL: Keith Barr (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Bronwin A. Smith (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Elva Simmons (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Bethsheva Lightbourne (Ms.)
SENIOR MASTER: Clifton Carey (Mr.)
SENIOR MASTER: Kenton Rolle (Mr.)

SCHOOL: SISTER MARY PATICIA RUSSELL JUNIOR HIGH GRADE A ENROLMENT 620 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 352-9376, (242) 352-8886 / 7
Fax: (242) 352-9613
PRINCIPAL: Yvonne Ward (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Joyanne Pennerman (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Neville Brennen (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Myra Ferguson (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Sandra LaFleur (Ms.)
SENIOR MASTER: Roy T. Roberts (Mr.)

SCHOOL: GRAND CAY ALL-AGE GRADE D ENROLMENT 102 LOCATION: Grand Cay
Telephone: (242) 353-1347
Fax: (242) 353-1337
PRINCIPAL: Suresh Seeram (Mr.)

SCHOOL: JACK HAYWARD SR. HIGH GRADE A ENROLMENT 689 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 373-8750 / 2
Fax: (242) 373-8740
PRINCIPAL: Ivan Butler (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Dominique Russell (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Cheryl Campbell (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Shannon Rolle (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Janice Pinder (Ms.)
SENIOR MASTER: Zane Lightbourne (Mr.)

SCHOOL: JACK HAYWARD JR. HIGH GRADE A ENROLMENT 555 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 373-8750 / 2
Fax: (242) 373-8740
PRINCIPAL: Foster Rose (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Desiree Rolle (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Maxine Forbes-Duncanson (Mrs.)








23
SCHOOL: JACK HAYWARD JR. HIGH (cont’d) GRADE A ENROLMENT 555 LOCATION: Freeport
SENIOR MISTRESS: Beryl Allen (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Jacquita Thompson (Ms.)
SENIOR MASTER: Jason Thompson (Mr.)

SCHOOL: PROGRAMME SURE SPECIAL ENROLMENT: 4 LOCATION: Freeport
(Success Ultimately Re-assures Everyone)
Telephone: (242) 352-7873
Fax: (242) 352-2777
PRINCIPAL: Benjamin Stubbs (Mr.)

SCHOOL: ST. GEORGE’S SR.HIGH GRADE A ENROLMENT 1110 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 352-7373
Fax: (242) 352-8297
PRINCIPAL: Marvin J. Rolle (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Jacqueline Fowler (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Chester Cooper (Mr.)
SENIOR MISTRESS: Delores Kellman-Jones (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Hilda Farquharson (Ms.)
SENIOR MASTER: Ricardo Major (Mr.)

SCHOOL: SWEETING’S CAY ALL-AGE GRADE E ENROLMENT 25 LOCATION: Sweeting’s Cay
Telephone: (242) 353-2125
PRINCIPAL: Balram Dhani (Mr.)

SCHOOL: THE BEACON SCHOOL SPECIAL ENROLMENT 101 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 352-8445
Fax: (242) 351-8071
PRINCIPAL: Sheryl Wood (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Miriam Sweeting (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Ghandi Sands (Ms.)

SCHOOL: THE HAVEN SPECIAL ENROLMENT LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 351-5844
Fax: (242) 351-5833
PRINCIPAL: Shirlee Butler (Mrs.)
























DEPARTMENT OF EDUCATION
24
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011



DISTRICT: GRAND BAHAMA DISTRICT SUPERINTENDENT: Sandra Edgecombe

(Mrs.)
(PRIMARY SCHOOLS)
Telephone Number: (242) 352-9688 / 9 (242) 352-4369
Facsimile Number: (242) 352-7033 / 5018 (242) 352-2436



SCHOOL: BARTLETT HILL PRIMARY GRADE C ENROLMENT 335 LOCATION: Bartlett Hill
Telephone: (242) 348-3783 / 4
Fax (242) 348-5333
PRINCIPAL: Jacqueline Pinder (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Gia Walker (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Denise Green (Ms.)

SCHOOL: FREEPORT PRIMARY GRADE A ENROLMENT 610 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 373-7464
Fax: (242) 373-7520
PRINCIPAL: Barbara Thompson (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Mildred Roberts (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Fredericka Moxey (Ms.)
SENIOR MISTRESS: Edna Gomez (Ms.)

SCHOOL: FREETOWN PRIMARY GRADE E ENROLMENT 19 LOCATION: Freetown
Telephone: (242) 353-5338
PRINCIPAL: Sandrea Bullard (Ms.)

SCHOOL: HIGH ROCK PRIMARY GRADE E ENROLMENT 20 LOCATION: High Rock
Telephone: (242) 353-4820
Fax: (242) 353-4214
PRINCIPAL: Eudell Roberts (Mrs.)

SCHOOL: HOLMES ROCK PRIMARY GRADE D ENROLMENT 120 LOCATION: Holmes Rock
Telephone: (242) 349-3792
Fax: (242) 349-1989
PRINCIPAL: Leslie Newton (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Lillian Missick (Mrs.)

SCHOOL: HUGH CAMPBELL PRIMARY GRADE A ENROLMENT 707 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 351-6990 / 1
Fax: (242) 351-6993
PRINCIPAL: Victoria Wright (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Monica Smith (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Ethelyn Meadows (Ms.)
SENIOR MASTER: Clarence Jones (Mr.)

SCHOOL: LEWIS YARD PRIMARY GRADE C ENROLMENT 180 LOCATION: Lewis Yard
Telephone: (242) 353-7001
Fax: (242) 353-7330
PRINCIPAL: Rodney Smith (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Margaret Swann-Pratt (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Celestina Seymour (Ms.)






25


SCHOOL: MARTIN TOWN PRIMARY GRADE C ENROLMENT 271 LOCATION: Martin Town
Telephone: (242) 348-3682
Fax: (242) 348-3683
PRINCIPAL: Mary Russell (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Joseph Roberts (Mr.)
SENIOR MASTER: Cyril Barr (Mr.)

SCHOOL: MAURICE E. MOORE PRIMARY GRADE B ENROLMENT 714 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 373-7981 / 2 / 4
Fax: (242) 373-7357
PRINCIPAL: Michael Rolle (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Betty Simms (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Annette Parker (Ms.)
SENIOR MASTER: Caleb Lightbourne (Mr.)


SCHOOL: McCLEAN’S TOWN PRIMARY GRADE E ENROLMENT 30 LOCATION: McClean’s Town
Telephone: (242) 353-3580
Fax: (242) 353-3900
PRINCIPAL: Remelda Thomas (Ms.).

SCHOOL: WALTER PARKER PRIMARY GRADE A ENROLMENT 771 LOCATION: Freeport
Telephone: (242) 373-5130 / 29
Fax: (242) 373-7083
PRINCIPAL: Sheila Scavella (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Carolyn Rolle (Mrs.)
SENIOR MISTRESS: Remelda Dean (Ms.)
SENIOR MASTER: Rodney Bethel (Mr.)

SCHOOL: WEST END PRIMARY GRADE D ENROLMENT 119 LOCATION: West End
Telephone: (242) 346-6240
Fax: (242) 346-6241
PRINCIPAL: Lenora Hield (Ms.)

VICE PRINCIPAL:
Navilda Mills-Pinder (Mrs.)

























DEPARTMENT OF EDUCATION
26
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: ABACO DISTRICT SUPERINTENDENT: Lenora Black (Mrs.)
Telephone Number: (242) 367-2342 / 367-5394
Facsimile Number: (242) 367-3025
E-mail Address: lenorajblack@hotmail.com



SCHOOL: ABACO CENTRAL HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 554 LOCATION: Dundas Town
Telephone: (242) 367-2334
Fax: (242) 367-3338
PRINCIPAL: Albert Jones (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Kevin Hepburn (Mr.)
SENIOR ASSISTANT: Vincent Coakley (Mr.)
SENIOR ASSISTANT: Sophia Miller (Ms.)
GUIDANCE COUNSELOR: Kimberley Rahming (Ms.)

SCHOOL: AMY ROBERTS PRIMARY GRADE E ENROLMENT 48 LOCATION: Green Turtle Cay
Telephone: (242) 365-4668
Fax: (242) 365-4108
PRINCIPAL: Keva McIntosh (Mrs.)

SCHOOL: CENTRAL ABACO PRIMARY GRADE B ENROLMENT 722 LOCATION: Dundas Town
Telephone: (242) 367-3457 / 8
Fax: (242) 367-3459
PRINCIPAL: Ruthmae Rolle (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Beatrice Moxey (Ms.)
SENIOR ASSISTANT: Leroy Thompson (Mr.)
GUIDANCE COUNSELOR: Samantha Evans (Ms.)

SCHOOL: CHEROKEE SOUND PRIMARY GRADE E ENROLMENT 20 LOCATION: Cherokee Sound
Telephone: (242) 366-2230
Fax: (242) 366-2230
PRINCIPAL: Michelle Lowe (Ms)

SCHOOL: COOPER’S TOWN PRIMARY GRADE E ENROLMENT 94 LOCATION: Cooper’s Town
Telephone: (242) 365-0237
Fax: (242) 365-0237
PRINCIPAL: Cardinal Woods (Mr.)

SCHOOL: CROSSING ROCK ALL-AGE GRADE ENRILMENT 19 LOCATION: Crossing Rocks
Telephone: (242) 366-3236
Fax (242) 366-3236
PRINCIPAL:

SCHOOL: FOX TOWN PRIMARY GRADE D ENROLMENT 65 LOCATION: Fox Town
Telephone: (242) 365-2121
Fax: (242) 365-2121
PRINCIPAL: Austin Mills (Mr.)


SCHOOL: GREAT GUANA CAY GRADE E ENROLMENT 6 LOCATION: Great Guana Cay
Telephone: (242) 365-5013, (242) 365-5249
PRINCIPAL: Dianne Williams (Mrs.)







SCHOOL: HOPE TOWN PRIMARY GRADE E ENROLMENT 52 LOCATION: Hope Town
Telephone: (242) 366-0176
Fax: (242) 366-0176
PRINCIPAL: Candice Key (Mrs.)

SCHOOL: J. A. PINDER PRIMARY GRADE E ENROLMENT 46 LOCATION: Sandy Point
Telephone: (242) 366-4015
Fax: (242) 366-4390
PRINCIPAL: Brenell Clarke-Higgs (Mrs.)

SCHOOL: MAN- O-WAR CAY ALL-AGE GRADE E ENROLMENT 26 LOCATION: Man-O-War
Telephone: (242) 365-6049
Fax: (242) 365-6049
PRINCIPAL: Kelly Janes (Mrs.)

SCHOOL: MOORES ISLAND ALL AGE GRADE D ENROLMENT 168 LOCATION: Moores Island
Telephone: (242) 366-6012
Fax: (242) 366-6012
PRINCIPAL: Dinnea Cooper (Ms.)

SCHOOL: SCHERLIN C. BOOTLE HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 323 LOCATION: Coopers Town
Telephone: (242) 365-0065
Fax: (242) 365-0429
PRINCIPAL: Huel Moss Jr. (Mr.)
VICE PRINCIPAL (Acting): Sabrina Bullard-Russell (Mrs.)
GUIDANCE COUNSELOR: Rashida Murray (Ms.)

SCHOOL: TREASURE CAY PRIMARY GRADE D ENROLMENT 172 LOCATION: Treasure Cay
Telephone: (242) 365-8273
PRINCIPAL: Myrtis Russell (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Veronica Henderson (Ms.)




























DEPARTMENT OF EDUCATION
27
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: NORTH AND CENTRAL ANDROS SUPERINTENDENT: Harcourt Davis (Mr.)
& THE BERRY ISLANDS DISTRICT
Telephone Number: (242) 329-2668 / 9
Facsimile Number: (242) 329-2669


SCHOOL: BEHRING POINT PRIMARY GRADE E ENROLMENT 70 LOCATION: Behring Point
Telephone: (242) 368-4063
PRINCIPAL: Harry Treco (Mr.)

SCHOOL: BOWEN SOUND PRIMARY GRADE E ENROLMENT 28 LOCATION: Bowen Sound
Telephone: (242) 368-4048
PRINCIPAL: Catherine Sweeting (Mrs.)

SCHOOL: CENTRAL ANDROS HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 251 LOCATION: Fresh Creek
Telephone: (242) 368-2104
Fax: (242) 368-2565
PRINCIPAL: Andrae Nairn (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Wanda Thompson (Ms.)

SCHOOL: FRESH CREEK PRIMARY GRADE D ENROLMENT 91 LOCATION: Fresh Creek
Telephone: (242) 368-2074
PRINCIPAL: Emily Miller (Ms.)
VICE PRINCIPAL: Opal Swann (Ms.)

SCHOOL: LOWE SOUND PRIMARY GRADE D ENROLMENT 109 LOCATION: Lowe Sound
Telephone: (242) 329-7024
PRINCIPAL: Lenamae Griffin (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Catherine Storr (Ms.)

SCHOOL: MASTIC POINT PRIMARY GRADE D ENROLMENT 125 LOCATION: Mastic Point
Telephone: (242) 329-3032
PRINCIPAL: Berris Barr (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Lauretta Dean (Ms.)

SCHOOL: NICOLL’S TOWN PRIMARY GRADE D ENROLMENT 134 LOCATION: Nicoll’s Town
Telephone: (242) 329-2452
PRINCIPAL: Michelle Bowleg (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Althea Wallace (Ms.)

SCHOOL: NORTH ANDROS HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 489 LOCATION: Nicoll’s Town
Telephone: (242) 329-2322
Fax: (242) 329-2085
PRINCIPAL: Terrice Carey-Curry (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Vincent Rolle (Mr.)









28

SCHOOL: R. N. GOMEZ ALL AGE GRADE D ENROLMENT 181 LOCATION: Berry Island
Telephone: (242) 367-8727
PRINCIPAL: Cleveland Ramsey (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Christine Saunders (Ms.)


SCHOOL: RED BAYS PRIMARY GRADE E ENROLMENT 51 LOCATION: Red Bays
Telephone: (242) 329-7786
PRINCIPAL: Linda Williams (Ms.)

SCHOOL: STAFFORD CREEK PRIMARY GRADE E ENROLMENT 27 LOCATION: Stafford Creek
Telephone: (242) 368-6028
PRINCIPAL: Richard Deal (Mr.)

SCHOOL: STANIARD CREEK PRIMARY GRADE E ENROLMENT 35 LOCATION: Staniard Creek
Telephone: (242) 368-6297
PRINCIPAL: Degry Macgregor (Mrs.)




































DEPARTMENT OF EDUCATION

29
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: SOUTH ANDROS AND SUPERINTENDENT
(Actg)
.: Helen Simmons-Johnson (Mrs.)
MANGROVE CAY DISTRICT
Telephone Number: (242) 369-1964
Facsimile Number: (242) 369-1560
E-mail Address: caprisj@hotmail.com


SCHOOL: BURNT ROCK PRIMARY GRADE E ENROLMENT 106 LOCATION: Burnt Rock
Telephone: (242) 369-0125
PRINCIPAL: Kenva Wallace (Ms.)

SCHOOL: DEEP CREEK PRE-SCHOOL PRE-SCHOOL ENROLMENT 19 LOCATION: Deep Creek
Fax: (242) 369-5445
PRINCIPAL: Anatol Young (Ms.)

SCHOOL: DEEP CREEK PRIMARY GRADE E ENROLMENT 48 LOCATION: Deep Creek
Telephone: (242) 369-5085
PRINCIPAL: Alecia Rahming (Mrs.)

SCHOOL: HIGH ROCK PRIMARY GRADE D ENROLMENT 103 LOCATION: High Rock
Telephone: (242) 369-4547
PRINCIPAL: Carolyn Stuart (Ms.)

SCHOOL: LONG BAY CAY PRE-SCHOOL PRE-SCHOOL ENROLMENT 28 LOCATION: Long Bay Cay
Telephone: (242) 369-1215
PRINCIPAL: Bernadette Rolle (Mrs.)

SCHOOL: MANGROVE CAY HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 116 LOCATION: Mangrove Cay
Telephone: (242) 369-0197
Fax: (242) 369-0576
PRINCIPAL: ANNAMAE CLARKE (MRS.)

SCHOOL: SOUTH ANDROS HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 185 LOCATION: Kemp’s Bay
Telephone: (242) 369-1869
Fax: (242) 369-1957
PRINCIPAL: Shena Duncombe (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Angela Rolle (Mrs.)

SCHOOL: VICTORIA POINT PRE-SCHOOL PRE-SCHOOL ENROLMENT 26 LOCATION: Victoria Point
Telephone: (242) 369-0524
PRINCIPAL: Rose Marie McKenzie (Ms.)













30
DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011



DISTRICT: CAT ISLAND, RUM CAY AND SUPERINTENDENT: Beverley Thacker (Mrs.)

SAN SALVADOR DISTRICT
Telephone Number: (242) 342-3030
Facsimile Number: (242) 342-3139, (242) 342-3064

SCHOOL: ARTHUR’S TOWN HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 80 LOCATION: Arthur’s Town
Telephone: (242) 354-2175
Fax: (242) 354-2175, (242) 354-2091 BTC
PRINCIPAL: Prince Willard Dean (Mr.)

SCHOOL: BENNET’S HARBOUR PRIMARY GRADE E ENROLMENT 28 LOCATION: Bennet’s Harbour
Telephone: (242) 354-6213
PRINCIPAL: Marzell Smith (Ms.)

SCHOOL: DUMFRIES PRIMARY GRADE E ENROLMENT 16 LOCATION: Dumfries
Telephone: (242) 354-5211
PRINCIPAL: Coreen King (Ms.)

SCHOOL: NEW BIGHT PRIMARY GRADE E ENROLMENT 48 LOCATION: New Bight
Telephone: (242) 342-3126
PRINCIPAL: Cosette Johnson (Mrs.)

SCHOOL: OLD BIGHT HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 140 LOCATION: Old Bight
Telephone: (242) 342-4057 / 8
Fax: (242) 342-4081
PRINCIPAL: Garth King (Mr.)

SCHOOL: OLD BIGHT PRIMARY GRADE D ENROLMENT 74 LOCATION: Old Bight

Telephone: (242) 342-4058
PRINCIPAL: Christopher King (Rev.)

SCHOOL: ORANGE CREEK PRIMARY GRADE E ENROLMENT 18 LOCATION: Orange Creek
Telephone: (242) 354-4212
PRINCIPAL: Jenniemae Higgs (Mrs.)

SCHOOL: RUM CAY ALL AGE GRADE E ENROLMENT 16 LOCATION: Port Nelson
Telephone: (242) 331-2836
PRINCIPAL: Ann Strachan (Ms.)

SCHOOL: SAN SALVADOR HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 90 LOCATION: United Estates
Telephone: (242) 331-2588
Fax: (242) 331-2488
PRINCIPAL: Virginia Romer (Ms.)

SCHOOL: UNITED ESTATES PRIMARY GRADE D ENROLMENT 102 LOCATION: United Estates
Telephone: 331-2603
Fax: 331-2602
PRINCIPAL: Paul Turnquest (Mr.)
DEPARTMENT OF EDUCATION
31
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011




DISTRICT: ELEUTHERA DISTRICT SUPERINTENDENT: Kirkwood Cleare (Mr.) (Acting)
Telephone Number: (242) 332-6211
Facsimile Number: (242) 332-6213


SCHOOL: CENTRAL ELEUTHERA HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 402 LOCATION: Palmetto Point
Telephone: (242) 332-1248
PRINCIPAL: Michael Culmer (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Marie Galanis (Mrs.)

SCHOOL: CENTRE FOR EXCEPTIONAL SPECIAL ENROLMENT 11 LOCATION: Governor’s Harbour
LEARNERS
Telephone: (242) 332-3240
PRINCIPAL: William Holland (Mr.)

SCHOOL: CURRENT ISLAND ALL AGE GRADE E ENROLMENT 6 LOCATION: Current Island
Telephone: (242) 335-3329
PRINCIPAL: Fredericka Fulford (Mrs.)

SCHOOL: DEEP CREEK PRIMARY GRADE E ENROLMENT: 43 LOCATION: Deep Creek
Telephone: (242) 334-8071
PRINCIPAL: Rupert Anderson (Mr.)

SCHOOL: EMMA COOPER PRIMARY GRADE D ENROLMENT: 118 LOCATION: Palmetto Point
Telephone: (242) 332-1409
PRINCIPAL: Karen Crean (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Winnifred Thompson (Ms.)

SCHOOL: GOVERNOR’S HARBOUR PRIMARY GRADE D ENROLMENT: 106 LOCATION: Governor’s
Harbour
Telephone: (242) 332-2325
PRINCIPAL: Emily Petty (Miss)

SCHOOL: GREEN CASTLE PRIMARY GRADE E ENROLMENT: 55 LOCATION: Green Castle
Telephone: (242) 334-6069
PRINCIPAL: John L. Butler (Mr.)

SCHOOL: GREGORY TOWN PRIMARY GRADE E ENROLMENT: 37 LOCATION: Gregory Town
Telephone: (242) 335-5017
PRINCIPAL: Cheryl Minnis (Mrs.)

SCHOOL: HARBOUR ISLAND ALL-AGE GRADE C ENROLMENT 371 LOCATION: Dunmore Town
Telephone: (242) 333-2824
PRINCIPAL: Linda Moultrie-Missick (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Leslie Simmons (Mr.)

SCHOOL: JAMES CISTERN PRIMARY GRADE E ENROLMENT 20 LOCATION: James Cistern
Telephone: (242) 335-6291
PRINCIPAL: Arnold Pinder (Mr.)




32

SCHOOL: NORTH ELEUTHERA HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 215 LOCATION: Lower Bogue
Telephone: (242) 335-1245
PRINCIPAL: Frank Jones (Mr.)

SCHOOL: NORTH ELEUTHERA PRIMARY GRADE D ENROLMENT 257 LOCATION: The Bluff
Telephone: (242) 335-1233
PRINCIPAL: Shanna Johnson (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Veronica Jones (Ms.)

SCHOOL: P. A. GIBSON PRIMARY GRADE D ENROLMENT 106 LOCATION: Alice Town
Telephone: (242) 335-0071
Fax: (242) 335-0071
PRINCIPAL: Levada Ingraham (Mrs.)

SCHOOL: PRESTON H. ALBURY HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT: 370 LOCATION: Rock Sound
Telephone: (242) 334-2266
Fax: (242) 334-2585
PRINCIPAL: Debra Deal (Mrs.)
VICE PRINCIPAL Fontella Knowles-Rolle (Mrs.)

SCHOOL: ROCK SOUND PRIMARY GRADE D ENROLMENT 98 LOCATION: Rock Sound
Telephone: (242) 334-2204
PRINCIPAL: Natasha Sands (Mrs.)

SCHOOL: SPANISH WELLS ALL-AGE GRADE D ENROLMENT 209 LOCATION: Spanish Wells
Telephone: (242) 333-4052
PRINCIPAL: Daisery Higgs (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Catherine Collins (Ms.)

SCHOOL: TARPUM BAY PRIMARY GRADE D ENROLMENT 95 LOCATION: Tarpum Bay
Telephone: (242) 334-4281
PRINCIPAL: Herman Johnson (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Diane Carey (Ms.)

SCHOOL: WEMYSS BIGHT PRIMARY GRADE D ENROLMENT 105 LOCATION: Wemyss Bight
Telephone: (242) 334-0072
PRINCIPAL: Frances Russell (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Constance Martin (Ms.)














-
33
DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: EXUMA AND RAGGED ISLAND DISTRICT SUPERINTENDENT: Rudolph Smith
Telephone Number: (242) 336-2644
Facsimile Number: (242) 336-2643



SCHOOL: BLACK POINT ALL-AGE GRADE E ENROLMENT 43 LOCATION: Black Point
Telephone: (242) 355-3038
PRINCIPAL: Robertha McKenzie (Miss)

SCHOOL: FARMERS CAY ALL-AGE GRADE E ENROLMENT 9 LOCATION: Farmers Cay
Telephone: (242) 355-4031
PRINCIPAL: Deavindra Jagroo (Mr.)

SCHOOL: FOREST PRIMARY GRADE E ENROLMENT 23 LOCATION: The Forest
Telephone: (242) 358-8047
PRINCIPAL: Ethel Clarke (Ms.)

SCHOOL: GEORGE TOWN PRIMARY GRADE D ENROLMENT 101 LOCATION: George Town
Telephone: (242) 336-2133
PRINCIPAL: Krivoy Knowles-Smith (Mrs.)

SCHOOL: L. N. COAKLEY HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 485 LOCATION: Moss Town
PRINCIPAL (Acting): Arlington Lightfoot (Mr.)
VICE PRINCIPAL (Acting): Kenneth Roberts

SCHOOL: MOSS TOWN PRIMARY GRADE E ENROLMENT 49 LOCATION: Moss Town
Telephone: (242) 345-0041
PRINCIPAL: Virginia Clarke (Mrs.)

SCHOOL: MOUNT THOMPSON PRIMARY GRADE E ENROLMENT 42 LOCATION: Mount. Thompson
Telephone: (242) 358-7043
PRINCIPAL: Pamela Gorte (Mrs.)

SCHOOL: RAGGED ISLAND ALL-AGE GRADE E ENROLMENT 10 LOCATION: Duncan Town
Telephone: (242) 344-1493
PRINCIPAL: Robert Boodram (Mr.)

SCHOOL: ROKER’S POINT PRIMARY GRADE D ENROLMENT 120 LOCATION: Roker’s Point
Telephone: 358-5025
PRINCIPAL: Stephanie Blatch (Ms.)


SCHOOL: ROLLEVILLE PRIMARY GRADE E ENROLMENT 17 LOCATION: Rolleville
Telephone: (242) 345-6032
PRINCIPAL: Lauralyn Martin (Ms.)

SCHOOL: STANIEL CAY ALL-AGE GRADE E ENROLMENT 16 LOCATION: Staniel Cay
Telephone: (242) 355-3047
PRINCIPAL: David Denny (Mr.)




34



SCHOOL: STUART MANOR PRIMARY GRADE E ENROLMENT 5 LOCATION: Stuart Manor
Telephone: (242) 345-2327
PRINCIPAL: Berthalee Lloyd (Mrs.)

SCHOOL: WILLIAMS TOWN PRIMARY GRADE E ENROLMENT 15 LOCATION: Williams Town
Telephone: (242) 345-4050
PRINCIPAL: Natasha Strachan (Ms.)

SCHOOL: EXUMA CENTRE FOR
EXCEPTIONAL LEARNERS SPECIAL ENROLMENT 11 LOCATION: George Town
Telephone: (242) 336-2790
Fax: 242) 336-2791
PRINCIPAL TEACHER: Alexis Jasmine Nixon-Collins (Mrs.)








































35
DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: LONG ISLAND DISTRICT SUPERINTENDENT: Basil McHardy (Mr.)
Telephone Number: (242) 337-0522,
(242) 337- 5001
Facsimile: (242) 337-5004


SCHOOL: GLINTON’S PRIMARY GRADE E ENROLMENT 43 LOCATION: Glinton’s
Telephone: (242) 338-5055
PRINCIPAL: Ruth Smith (Mrs.)

SCHOOL: LOWER DEADMAN’S
CAY PRIMARY GRADE E ENROLMENT 80 LOCATION: Lower Deadman’s Cay
Telephone: (242) 337-0544
PRINCIPAL: Deral Wells (Mr.)

SCHOOL: MANGROVE BUSH PRIMARY GRADE E ENROLMENT 106 LOCATION: Mangrove Bush
Telephone: (242) 337-0308
Fax: (242) 337-0328
PRINCIPAL: Carla Rodgers (Mrs.)

SCHOOL: MORRISVILLE PRIMARY GRADE E ENROLMENT 39 LOCATION: Morrisville
Telephone: (242) 337-4408
PRINCIPAL: Susan Cartwright (Mrs.)

SCHOOL: N. G .M. MAJOR HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 198 LOCATION: Lower Deadman’s
Cay
Telephone: (242) 337-0335
Fax: (242) 337-0336
PRINCIPAL: Machon Cartwright (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Endal Adderley (Mr.)

SCHOOL: NORTH LONG ISLAND HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 138 LOCATION: Simms
Telephone: (242) 338-8551
PRINCIPAL: Malinda Pratt (Mrs.)
VICE PRINCIPAL: Schavonne Wilmore (Ms.)

SCHOOL: SIMMS PRIMARY GRADE E ENROLMENT 73 LOCATION: Simms
Telephone: (242) 338-8008
PRINCIPAL: Rodney Gibson (Mr.)













36

DEPARTMENT OF EDUCATION
SCHOOL ADMINISTRATORS POSTING BY DISTRICT
2010/2011


DISTRICT: MAYAGUANA, INAGUA, SUPERINTENDENT: Joel Lewis (Mr.)
CROOKED ISLAND, ACKLINS &
LONG CAY DISTRICT
(MICAL DISTRICT)

Telephone: Number: (242)323-7316
(242)323-7318
Facsimile Number: (242)323-7315
E-mail Address: micaldristrict@hotmail.com


SCHOOL: ABRAHAM’S BAY HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 39 Location: Mayaguana
Telephone: (242) 339-3033
Fax: (242) 339-3033
PRINCIPAL: Prince Moss (Mr.)

SCHOOL: ACKLINS CENTRAL HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 48 LOCATION: Pompey Bay
Telephone: (242) 344-3153
Fax: (242) 344-3159
PRINCIPAL (Acting): Ricardo Ferguson (Mr.)

SCHOOL: CABBAGE HILL PRIMARY GRADE E ENROLMENT 33 LOCATION: Crooked Island
Telephone: (242) 344-2300
Fax: (242) 344-2301
PRINCIPAL: Gretchen Rolle (Ms)

SCHOOL: CROOKED ISLAND HIGH CENTRAL HIGH ENROLMENT 37 LOCATION: Colonel Hill
Telephone: (242) 344-2655
Fax: (242) 344-2528
PRINCIPAL(Acting): Jerome Forbes (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Annafaye Ferguson-Knowles (Mrs.)

SCHOOL: INAGUA ALL-AGE GRADE C ENROLMENT 190 LOCATION: Matthew Town
Telephone: (242) 339-1301
Fax: (242) 339-1846
PRINCIPAL: Glenn Lightbourne (Mr.)
VICE PRINCIPAL: Chrishelle Curry (Ms.)

SCHOOL: LONG CAY ALL-AGE GRADE E ENROLMENT 8 LOCATION: Long Cay
Telephone: (242) 344-3010
Fax: (242) 344-3024
PRINCIPAL: Regina Knowles (Ms.)

SCHOOL: LOVELY BAY PRIMARY GRADE E ENROLMENT 20 LOCATION: Acklins
Telephone: (242) 344-3162
Fax: (242) 344-3163
PRINCIPAL: JPortia Bethel (Ms)






37



SCHOOL: PIRATES WELL PRIMARY GRADE E ENROLMENT 38 LOCATION: Mayaguana
Telephone: (242) 339-3767
Fax: (242) 339-3074
PRINCIPAL: Leatha Murphy-Bain (Mrs.)

SCHOOL: SALINA POINT PRIMARY GRADE E ENROLMENT 32 LOCATION: Acklins
Telephone: (242) 344-3191
Fax: (242) 344-3192
PRINCIPAL: Psyche Black (Ms.)

SCHOOL: SNUG CORNER PRIMARY GRADE E ENROLMENT 35 LOCATION: Acklins

Telephone: (242) 344-3160
Fax: (242) 344-3161
PRINCIPAL: Portia Cox (Ms.)









































38

MINISTRY OF EDUCATION
(DEPARTMENT OF EDUCATION RELATED)
HEADQUARTERS EXTENSIONS


MINISTRY/DEPARTMENT TELEPHONE NUMBER: (242) 502-2700
FACSIMILE NUMBER: (242)

MINISTER……………………………………………………….. 502-2706

PERMANENT SECRETARY……………………………………….. 502-2703

DIRECTOR OF EDUCATION…………………………………… 502-2701

DEPUTY DIRECTOR (C & I)…………………………………….. 502-2724

DEPUTY DIRECTOR (A & S)…………………………………….. 502-2722

DEPUTY PERMANENT SECRETARY (King-Rolle)……………….. 502-2793

DEPUTY PERMANENT SECRETARY (Thompson)……………….. 502-2747

SCHOOLS MANAGEMENT ………………………………………. 394-3897/394-4370

DISTRICT SUPERINTENDENTS (Northeastern)…………………... 323-7320
(Northwestern)………………….. 325-5059
(Southeastern)………………….. 394-4370/4/6
(Southwestern) …………………. 394-4378
(M.I.C.A.L)………………………. 323-7315

DIRECTOR OF SECURITY …………………………………….… 394-4393/393-4528
Fax: 394-4394

PRE-SCHOOL…………………………………………………… 326-7123

STUDENT SERVICES……………………………………………….. 325-5200

HUMANITIES…………………………………………………… 502-2766/30/37

SUBJECT OFFICERS:

Agricultural Science………………………. 502-2734/2776
Art & Design……………………………… 502-2760
Business Studies………………………….. 502-2730
Curriculum Reform……………………….. 326-7123
Health & Family Life Education (High School) 502-2737
Health & Family Life Education (Primary) 502-2737
High School Science……………………… 502-2733


39

SUBJECT OFFICERS:

Home Economics…………………………. 502-2737
Language Arts (High School)…………….. 502-2735
Language Arts (Primary)………………… 502-2752
Lower Primary…………………………… 502-2752
Mathematics (High School)………………. 502-2754
Mathematics (Primary)………………..…. 502-2740
Modern Language………………………. 502-2739
Performing Arts………………………….. 502-2738
Physical Education (High School)………… 502-2736
Physical Education (Primary School)……... 502-2741
Pre-School……………………………….. 326-7123/6
Primary Science………………………….. 502-2764
Religious Knowledge…………………….. 326-7123/6
Science & Technology……………………. 502-2746
Social Studies……………………………. 502-2731
Spanish (Primary Schools)……………….. 502-2739
Special Projects…………………………. 393-8653
Technical & Vocational…………………. 502-6336/7

HUMAN RESOURCES …………………………………………… 502-2768/91/92

ACCOUNTS………………………………………………….… 502-8359/8360
502-8382/8359

COMMUNICATIONS…………………………………………… 502-2788/2787

REGISTRY………………………………………………………… 502-8371/8357

MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM (MIS)………………… 502-2774/2751

PLANNING………………………………………………….. … 502-2745/82/84/85

RECORDS……………………………………………………….. 502-2761

PHYSICAL PLANT……………………………………………….. 502-2714

MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM (MIS)………………… 502-2774/2751

SCHOLARSHIPS………………………………………………….. 502-9025

TERTIARY/QUALITY ASSURANCE………………………………. 502-2788/2781

CAREER PATH SECTION…………………………………………. 502-2717/2725

SUPPLIES……………………………………………………….. 502-2709

JANITORIAL STAFF……………………………………..……….. 502-2765

40

MINISTRY OF EDUCATION
RELATED SERVICES


BAHAMAS TECHNICAL & VOCATIONAL INSTITUTE…………………… 393-2804/5
394-7730/ 1
FAX: 393-4005

COLLEGE OF THE BAHAMAS (COB)…………………………………… 323-8550 /
302-4300

DEPARTMENT OF ARCHIVES………………………………………….. 393-2175/2855

DEPARTMENT OF EDUCATION………………………………………... 502-2700
FAX:

DEPARTMENT OF PUBLIC SERVICE……………………………………. 502-7200
FAX: 326-6929

EXAMINATION & ASSESSMENT………………………………………. 326-3730/9
FAX: 326-2897

GOVERNMENT PRINTING……………………………………………. 393-1902/3

LEARNING RESOURCES SECTION (LRS)………………………………. 393-5379
FAX: 393-3081

NATIONAL INSURANCE BOARD (NIB)………………………………… 502-1500

NATIONAL LIBRARY SERVICES (Bahamas Library Services)…………… 326-0162/ 4


NATIONAL LITERACY SERVICES……………………………………….. 356-7643
FAX: 356-7644

PUBLIC SERVICE COMMISSION………………………………………… 502-7200
FAX: 322-7567

SCHOLARSHIPS…………………………………………………………. 502-9025

SCHOOL OF HOSPITALITY & TOURISM STUDIES………………………. 323-6804

SCHOOL WELFARE (STUDENT SERVICES)………………………………. 326-0526/0255










41
42





SIMPSON C. PENN BOYS CENTRE……………………………………… 324-2025/324-1740

SPECIAL SERVICES DIVISION……………………………………………. 502-8592/95

STORES…………………………………………………………………… 397-2847/2839


TECHNICAL CADET CORPS……………………………………………. 394-4336
FAX: 394-7739

TERTIARY/QUALITY ASSURANCE SECTIONS…………………………. 502-2778/2781

UNIIVERSITY OF THE WEST INDIES (REPRESENTATIVE) (MOT)………… 323-6593
(HOTEL & TOURISM)……………… 323-5714

WILLIE MAE L. PRATT GIRLS CENTRE…………………………………… 324-2611

TECHNOLOGY PROJECT OFFICE………………………………………. 393-8654